Ruský prezident Vladimir Putin má ve volbách prozatím největšího konkurenta, stal se jím Boris Naděždin, když oznámil, že získal 100 tisíc podpisů potřebných ke kandidatuře. Lidé v Rusku často stáli fronty, aby mohli Naděždinovu účast podpořit. Ze stolu ji ale mohou smést ruské úřady.
Že Vladimir Putin v březnu znovu vyhraje prezidentské volby, o tom zřejmě nikdo nepochybuje. V Rusku se ale objevil alespoň silný hlas, který současné garnituře vzdoruje. Politik a uzbecký rodák Boris Naděždin podle listu Kyiv Post získal 100 tisíc podpisů, které by teoreticky měly stačit ke kandidatuře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněhové koule na těžkooděnce. Rusové se vzpírají kvůli odsouzení bojovníka proti mobilizaci
Teoreticky. Podpisy totiž musejí pocházet od kandidátů rovnoměrně rozložených po různých ruských regionech. Úřady proto mohou Naděždinovu kandidaturu – ať už ze skutečných, nebo smyšlených důvodů – zablokovat. Klacky pod nohy ostatně házejí Naděždinovi už teď.
Mnoho lidí stálo ve frontě, aby vyjádřilo zástupci opozice podporu. Ruské orgány ale často davy lidí rozháněly, například proto, že údajně překážely okolním podnikům. Naděždin se každopádně snaží získat co nejvíce podpisů, aby si kandidaturu pojistil. Ještě v pondělí jich měl mít 88 tisíc.
Mezi hlavní postoje opozičního kandidáta patří kritika války na Ukrajině, kterou by prý ukončil. Celou operaci označil za „chybu“.
„To je velmi silný důvod pro jeho podporu. Státní propaganda to vykresluje tak, že jsou všichni šťastní se současným stavem věcí v Rusku, ale podívejte se, kolik je tady lidí,“ sdělila jedna z Naděždinových podporovatelek pro nezávislý list The Moscow Times.
„Je mi 24 let a neviděl jsem nikoho jiného než prezidenta Vladimira Putina nebo bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva. Chci změny,“ přidal se další podporovatel.
Naděždin ale zase není tak protiputinovský a protivládní, jak by se mohlo zdát. Podle webu Kyiv Independent se cítí být ruským patriotem a respektuje zdejší ústavu. Také například prohlásil, že občané Krymu se chtěli přidat k Rusku. Ukrajinský poloostrov Moskva anektovala v roce 2014.
Má šanci uspět?
Putinův sok má každopádně podporu předních zástupců ruské opozice. Palce mu drží z vězení Alexej Navalnyj a podporu vyjádřil i někdejší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij.
Také politička Jekatěrina Duncovová za Naděždinem stojí. Ona sama chtěla kandidovat proti Putinovi a měla z pohledu opozice slibně našlápnuto. Její kandidaturu ale ruské úřady v prosinci zablokovaly a stejný osud může potkat i Naděždina.
I kdyby se přece jen k hlavním volbám dostal, je prakticky nereálné, že by mohl zvítězit. I přestože to mnozí jeho zastánci vědí, chtějí mu vyjádřit podporu. Podpis pod jeho jméno je pro ně totiž legálním vyjádřením odporu vůči Putinovi a válce na Ukrajině.
„Upřímně řečeno, nevěřím, že uvidíme našeho kandidáta na volebních lístcích. I když v to velmi doufám a nepřekvapuje mě, že je tu tolik příznivců,“ prohlásila jedna z Nadězdinových příznivkyň, která stála ve frontě, aby měl její kandidát větší šanci.
VIDEO: Úder ukrajinských dronů na ruské vojáky