reklama

Původní přirozená tma na území v ČR už není. Kam se u nás vydat za tou největší?

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik je kolem nás umělého osvětlení? Napadlo vás, že kromě toho, že nás ochuzuje o pohled na noční hvězdnou oblohu a stojí dost peněz za elektrickou energii, představuje riziko ekologické i zdravotní? V jakých místech České republiky je největší tma?

reklama

Podle mapy umělého nočního osvětlení nad územím ČR již nenajdeme přírodně tmavou oblohu, a to ani nad Šumavou. Nejbližší tmavá místa (s „přirozenou tmou“) jsou v rakouských Alpách nebo na Slovensku.

K tématu

Podle astronoma Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se velká města u nás sice snaží světelný smog omezovat, ale velmi málo. „Nemůžeme úplně pochválit jedno město v ČR, které by vzalo koncepci a celé to zohlednilo a svítilo lépe, méně, účelněji, do správných směrů,“ uvedl Suchan v pořadu Nový den.

Můžeme však podle něj najít některé dobré příklady: „V Ostravě na jednom náměstí jsou opravdu spodní rovné kryty, svítí to tam, kam má. V Rokycanech už najdeme první ulice, které nemají vůbec tu modrou složku, to znamená, že ježci a hmyz se na zahrádkách u rodinných domků budou mít lépe než kdekoliv jinde. V Jesenici najdeme způsob osvětlení jedné komunikace a cyklostezky tak, aby to nesvítilo do přírody.“

Už není tma jako za Karla IV.

„Největší tma je v ČR v Národním parku Šumava a v Novohradských horách. Ale paradoxně tam ještě stále není žádná oblast tmavé oblohy, ale v ČR máme i oblasti tmavé oblohy,“ řekl astronom.

„Mezi Karlovými Vary a Plzní, v Beskydech – beskydská oblast tmavé oblohy nebo jizerská oblast tmavé oblohy, tak to jsou oblasti, kde je přece jenom větší tma. Ale jak správně zaznělo v úvodu, na území ČR už není ta původní pravá tma, kterou zažíval třeba Karel IV.,“ pokračoval.

A kolik pouličních lamp svítí na našem území podle jeho informací zbytečně? „Když to vezmete statisticky z pozorování z vesmíru, tak zhruba 40 procent světla se z lamp v ČR vysvítí do špatných směrů, čili to je zbytečné světlo,“ zmínil a dodal, že každá lampa –⁠ i ta sebelepší –⁠ může být zbytečná v okamžiku, kdy ji nikdo nepotřebuje.

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama