reklama

Původní přirozená tma na území v ČR už není. Kam se u nás vydat za tou největší?

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik je kolem nás umělého osvětlení? Napadlo vás, že kromě toho, že nás ochuzuje o pohled na noční hvězdnou oblohu a stojí dost peněz za elektrickou energii, představuje riziko ekologické i zdravotní? V jakých místech České republiky je největší tma?

reklama

Podle mapy umělého nočního osvětlení nad územím ČR již nenajdeme přírodně tmavou oblohu, a to ani nad Šumavou. Nejbližší tmavá místa (s „přirozenou tmou“) jsou v rakouských Alpách nebo na Slovensku.

K tématu

Podle astronoma Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se velká města u nás sice snaží světelný smog omezovat, ale velmi málo. „Nemůžeme úplně pochválit jedno město v ČR, které by vzalo koncepci a celé to zohlednilo a svítilo lépe, méně, účelněji, do správných směrů,“ uvedl Suchan v pořadu Nový den.

Můžeme však podle něj najít některé dobré příklady: „V Ostravě na jednom náměstí jsou opravdu spodní rovné kryty, svítí to tam, kam má. V Rokycanech už najdeme první ulice, které nemají vůbec tu modrou složku, to znamená, že ježci a hmyz se na zahrádkách u rodinných domků budou mít lépe než kdekoliv jinde. V Jesenici najdeme způsob osvětlení jedné komunikace a cyklostezky tak, aby to nesvítilo do přírody.“

Už není tma jako za Karla IV.

„Největší tma je v ČR v Národním parku Šumava a v Novohradských horách. Ale paradoxně tam ještě stále není žádná oblast tmavé oblohy, ale v ČR máme i oblasti tmavé oblohy,“ řekl astronom.

„Mezi Karlovými Vary a Plzní, v Beskydech – beskydská oblast tmavé oblohy nebo jizerská oblast tmavé oblohy, tak to jsou oblasti, kde je přece jenom větší tma. Ale jak správně zaznělo v úvodu, na území ČR už není ta původní pravá tma, kterou zažíval třeba Karel IV.,“ pokračoval.

A kolik pouličních lamp svítí na našem území podle jeho informací zbytečně? „Když to vezmete statisticky z pozorování z vesmíru, tak zhruba 40 procent světla se z lamp v ČR vysvítí do špatných směrů, čili to je zbytečné světlo,“ zmínil a dodal, že každá lampa –⁠ i ta sebelepší –⁠ může být zbytečná v okamžiku, kdy ji nikdo nepotřebuje.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama