Je výhodnější sleva o 60 procent nebo na 20 procent? Otestujte se, jestli umíte prakticky uvažovat ve světě peněz a nákupů, a zda znáte hlavní pojmy či zásady finanční gramotnosti, které by měly znát už děti na druhém stupni základní školy...
Není důležité umět peníze jen vydělat, neméně zásadní je také vědět, jak s nimi efektivně hospodařit. A znát nejrůznější rizika finančního prostředí. Ať už jde o půjčování, spoření nebo nakupování (nejen) ve slevách. Tohle všechno, minimálně základy, se přitom učí děti už na základní škole. A ty ve věku 13 – 15 let teď také měly možnost zapojit se do celoevropské soutěže ve finanční gramotnosti European Money Quiz. Národního kola se zúčastnilo více než 1 400 žáků, na květnové finále do Bruselu nakonec pojedou zástupci třídy osmiletého gymnázia v Benešově.
Nejproblematičtější přitom byla otázka související s vysvětlením variabilní úrokové míry při půjčování peněz. Na druhou stranu otázky související s kyberbezpečností se ukazují jako poměrně snadné. K „lehkým“ otázkám se také zařadila otázka, co je důležité si zjistit, když žádáte o půjčku a porovnáváte si nabídky od různých společností.
Vyzkoušejte si otázky, na které děti odpovídaly. Seřazeny jsou od těch, které pro ně byly nejsnazší, až po ty, které jim daly nejvíc zabrat a často při nich chybovaly. Vítězná třída nicméně stihla zodpovědět všechny otázky správně za 3 a půl minuty. Jak jste na tom vy? (Počet bodů při vyhodnocení = počet správných odpovědí)
Načítání...
Jak jste na tom?
Mohli byste jít dětem příkladem? Dáváte si na tyto věci pozor i v reálném životě? Teorie je totiž jedna věc, podle gestorky finančního vzdělávání a vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace Heleny Brychové je ale právě uplatňování chování v praxi tím nejproblematičtějším aspektem. „Dlouhodobě činí Čechům největší problémy praktické otázky, například výhodnost sazby počítané ročně (p.a.), oproti sazbě počítané měsíčně (p.m.). Tuto znalost přitom využijeme nejen v případě, že si bereme úvěr, ale i pokud chceme vědět, jak výhodně spoříme,“ uzavírá Helena Brychová.
Ivana Kropáčková; soutěžní otázky poskytla Česká bankovní asociace
>> Kolik Čechů zvládne něco z výplaty ušetřit? A kolik lidí u nás si nemůže dovolit týdenní dovolenou? Fakta, která vás (ne)překvapí: