Podobné stavy, jako drogy či alkohol, mohou způsobovat i některé látky obsažené v běžně dostupných lécích...
Ne každé léky jsou kompatibilní s řízením auta. Na celou řadu potíží se podávají medikamenty, respektive účinné látky, které dokážou lidské vnímání negativně ovlivnit. Mívají dva rozdílné účinky a ani jeden z nich za volant nepatří. „V první řadě mohou způsobovat útlum a z něj vyplývající zpomalené reakce, neschopnost soustředění a pozorování. Jiné léky mohou naopak excitovat, z toho mohou vyplývat reakce danému podnětu neadekvátní (ve smyslu příliš razantní), agresivnější chování a podobně,“ upozornil už dříve Aleš Krebs z České lékárnické komory.
Jakých skupin léků se varování týká?
„V první řadě se jedná o léky, u nichž je, zjednodušeně řečeno, primárním cílem útlum, navození spánku a podobně. Tedy léky užívané zpravidla k usnutí a k překonání úzkostí.
Období letních měsíců se asi nejvíc týkají léky proti alergiím, někdy i proti nachlazení, protože i s ním se v lékárnách v tomto období setkáváme pravidelně.
Pak se jedná i o některé léky ze skupiny proti epilepsii (obecněji ovlivňující centrální nervový systém), zvýšenému krevnímu tlaku, bolesti (tam je to skutečně časté), svalové ztuhlosti zad. Je vhodné upozornit i na oční přípravky, některé mohou ovlivnit vidění z hlediska obsahu účinné látky, obecně by však měl být odstup u všech z nich od řízení, protože po aplikaci mohou například trochu rozmazat vidění,“ vypočítal Krebs.
Také jakákoliv antidepresiva nebo antipsychotika způsobují nepřiměřené reakce. Stejně tak i při užívání léků na snížení krevního tlaku, zejména na začátku léčby, můžete být unavenější a ospalejší.
Někdy tedy možnost ovlivnění přímo vyplývá z účinku léku. Například u hypnotik – léků „na spaní“ je asi každému jasné, že by je před jízdou neměl užívat. A to podle konkrétního přípravku nejméně 10 – 12 hodin. Za volant byste v tomto případě neměli usedat ani ihned po probuzení (za předpokladu, že spíte 7 – 8 hodin). Ještě nějakou dobu totiž budete v určitém útlumu. U většiny léků ale vliv na řízení není tak jednoznačný a řidiči si ho nemusí uvědomit.
>> Co se děje na českých silnicích. Fakta, která vás (ne)překvapí:
Čtěte příbalový leták!
Oficiální seznam léků s negativními účinky v souvislosti s řízením auta neexistuje. Myslet na tyto informace musejí lékaři, lékárníci i sami řidiči. Lékaři by vám tuto informaci měli říci při předepisování léku, lékárníci při jejich vyzvedávání, i pokud si kupujete léky bez receptu. Většinou se jedná o léčiva na předpis, bez předpisu lze koupit zejména některé léky tlumící kašel a příznaky nachlazení, dále starší generace léků proti alergiím, léky proti bolesti a zánětům.
Tyto informace pak musejí být povinně uvedeny v příbalovém letáku. Proto platí, že u všech léků, které berete, byste si měli vždy veškerá upozornění pečlivě pročíst.
Příklady látek, které mohou negativně ovlivnit vaše vnímání
Diklofenak, ibuprofen – tyto látky obsahují léky proti bolesti a zánětu, tzv. nesteroidní antiflogistika (např. Veral, Voltaren, Nurofen Stopgrip)
Dimetinden – tyto látky obsahují antihistaminika starší generace (např. Fenistil, Vibrocil)
Dextromethorfan – tyto látky obsahují léky proti kašli (např. Humex, Stopex, MedDex)
Tramadol – tuto látku obsahují léky proti bolesti - opiáty a jejich deriváty (např. Tramal, Mabron Retard)
Zolpidem, zopiclon, zaleplon – tyto látky obsahují léky na spaní - (např. Zopitin, Zolpidem Xantis, Sonata)
>> Život záchranářů v Česku: