Řemeslo má zlaté dno
Hodně práce, ale málo těch, co ji umí. Zájem o řemeslné obory bez maturity u nás stále klesá. Na učiliště nastupuje méně žáků a pracovní trh pak trápí nedostatek řemeslníků. Jejich výdělky přitom setrvale rostou a na nedostatek zakázek si rozhodně nemohou stěžovat. Jednotlivé kraje se proto snaží přivést k řemeslům více zájemců.
Zákazníci i firmy je potřebují, ale často je marně shání. Řemeslníků a lidí ze strojírenských oborů je málo. Některé třídy na učilištích jsou poloprázdné. Setrvalý pokles zájmu o nematuritní obory sledují i na Střední polytechnické škole v Olomouci, například obor klempíř letos ani neotevřeli, přitom o řemeslníky, kteří se vyučí, se firmy přímo perou. „Myslím si, že je to tím, že rodiče preferují maturitní úroveň vzdělávání a úplně nereflektují realitu pracovního trhu,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel školy Aleš Jurečka.
ČTĚTE TAKÉ: Kohoutková voda v restauracích zdarma? Výmysl choromyslného idiota, kritizoval Pohlreich
Řemeslníci ve stavebních oborech, o které není zájem, si přitom na nedostatek zakázek nestěžují. „Práce je dost. Mezi mladými zájem o svůj obor moc nepozoruji,“ nechal se slyšet tesař Jan Mikisek.
Stále hlubší problémy jsou i ve strojírenských oborech. Ani tam nejsou třídy plné. „Například u oboru strojař zájem o obor klesl o 70 procent. Když si uvědomíte, že v celém Zlínském kraji se v současné době v prvním ročníku učí pouze čtyři nástrojaři, tak je to katastrofální,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Rostislav Šmíd.
I proto vznikla na Zlínsku nová iniciativa „Zachraňme strojírenství“, do které se hromadně zapojují školy i místní firmy. „Dnes si sice můžete koupit nejmodernější technologie z celého světa, ale musí je obsluhovat špičkoví pracovníci. Ty si musíme vychovat, protože je nikde nekoupíme,“ řekl odborník na rozvoj talentů ze Zbrojovky Uherský Brod Lubomír Hulín.
„Řemeslník si může vydělat od 40 do 200 tisíc čistého. Já jsem nedávno mluvil s jedním instalatérem, takže například v hlavním městě to není problém,“ řekl garant pro oblast řemesel Asociace malých a středních podniků Radek Coufal.
Je těžší najmout řemeslníka než programátora
Přestože mzdy řemeslníků rostou, neodráží podle manažera náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta vzácnost jejich profesí. „Najmout řemeslníka je těžší než najmout programátora. Na trhu práce za 30 let ubylo 300 tisíc řemeslníků. Podle průzkumů Hospodářské komory chybí aktuálně asi 200 tisíc lidí na těchto profesích,“ řekl Halbrštát ve vysílání CNN Prima NEWS.
Problém podle něj prohloubila také válka na Ukrajině. „Ukrajina byla zdrojem především pro stavebnictví a výrobu. Nábor tam ale nyní není možný. Ten výpadek je asi 40 tisíc lidí ročně,“ dodal Halbrštát.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vyšší bonusy pro zaměstnance? Konsolidační balíček mění pravidla, firmy se bojí byrokracie