Každý z nás někdy při plnění nějakého složitého úkolu nejspíše zažil pocit, který by popsal slovy, že ho bolí mozek. To sice není možné, neboť v mozku nejsou receptory citlivé na bolest, ale přesto může být mentální námaha nepříjemná. Studie dokonce ukazuje, že lidé raději volí fyzickou bolest než náročné mentální úkoly, píše zpravodajství CNN.
Podle Erika Bijlevelda, profesora Institutu behaviorálních věd na Radboudově univerzitě v Nizozemsku, lidé sice oceňují odměny spojené s mentálními úkoly, ale samotnou mentální námahu vnímají negativně. „I když lidé mají radost z odměn spojených s mentálními úkoly, tak samotné mentální úsilí, které je s tím spojeno, rádi nemají. Místo toho se cítí naštvaní, podráždění, frustrovaní a stresovaní,” cituje Bijlevelda zpravodajství CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Antibiotika, aspirin i ibuprofen. Řada léků má v horku nepříjemné vedlejší účinky
Studie z roku 2020 dokonce ukázala, že někteří lidé by raději snášeli fyzickou bolest než obtížné mentální úkoly. „Jednoduše řečeno, osmadvacet procent lidí si raději vybralo silnou bolest způsobenou horkem, než aby dělali něco mentálně náročného,” napsali autoři studie.
Nová metastudie, publikovaná v odborném časopise Psychological Bulletin, analyzovala 170 starších studií z let 2019 a 2020, v nichž figurovalo celkem 4 500 „pokusných lidí“ z 29 zemí. Výsledky ukazují, že mentální úsilí je často vnímáno negativně, a to i v případě, že úkoly jsou zábavné nebo smysluplné. „I přesto, že máte opravdu dobrý úkol, tak spojení mezi mentálním úsilím a negativními pocity nezmizí,” uvedl Bijleveld.
Odborníci proto radí zaměstnavatelům a učitelům, aby k mentálnímu úsilí motivovali odměnami. Stačí kompliment nebo krátká procházka a výrazně se sníží pracovní vyčerpání. „Dokonce i velmi malá gesta měla účinek hned následující den,” potvrdila profesorka managementu na Foster School of Business a Washingtonské univerzitě Kira Schabramová.
Jak si můžeme pomoci?
- Plánujte pravidelné přestávky: Může se zdát, že přerušujete svůj mentální tok tím, že vstáváte uprostřed úkolu, ale přestávka zvyšuje výkon mozku, říkají odborníci. Jakou formu odpočinku si zvolíte, je na vás, někomu vyhovují krátké procházky, někdo si zase raději pustí oblíbený seriál. „Musíte si vybrat něco, co vám pomůže odpoutat se od práce,” řekl Bijleveld.
- Dopřejte si čas na regeneraci: Když cítíte dlouhodobé vyčerpání, dopřejte si odpočinek, třeba formou spánku nebo si vezměte jeden den volno.
- Volte zdravé formy relaxace: Mnoho lidí relaxuje tím, že si dopřeje alkohol či nezdravé jídlo, to ale podle expertů není tou správnou volbou. „Po alkoholu lidé často sahají, aby zmírnili stres, ale ve skutečnosti se budete cítit hůře následující den,” poznamenala již dříve pro CNN Amy Arnstenová, profesorka neurovědy a psychologie na Yale School of Medicine a dodala, že stejné to je s nezdravým jídlem. Naopak cvičení a meditace pomáhají zlepšit perspektivu a pohodu.
- Praktikujte vděčnost a soucit: Pomáhání druhým může obnovit pocit sounáležitosti a snížit vyčerpání. „Staňte se něčím mentorem, nebo začněte dobrovolničit. Zjistili jsme, že tyto činy, kdy uděláte něco laskavého pro jiného člověka, vás skutečně vytrhnou z pocitu odcizení,” sdělila Schabramová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vzorky kosmetiky zdarma? Z obchodu si můžete odnést nebezpečnou infekci, varuje lékař