Zdravotnické úřady v Austrálii jsou na nohou. A to z kuriózního důvodu. Z nákladního vozu totiž vypadla jaderná kapsle, která se využívá v těžebním průmyslu. Pro obyčejného kolemjdoucího ale může být mimořádně nebezpečná. Podle lékařů způsobí popáleniny a v dlouhodobém horizontu i rakovinu.
Malá kapsle o rozměrech 8x6 milimetrů vyděsila celou Austrálii. Jedná se totiž o kus radioaktivního materiálu, který se normálně využívá v měřícím zařízení určujícím hustotu určité hmoty. Kus, který při převozu z dolu vypadl z nákladního vozu, zřejmě propadl mezírkou po vypadlém šroubu. A teď se nachází kdesi mezi městy Pilbara a Perth. Tedy kdekoli na 1 400 kilometrů dlouhé trase.
03:32 PM - Chemical Spill in RADIOACTIVE SUBSTANCE RISK in parts of the Pilbara, Midwest Gascoyne, Goldfields-Midlands and Perth Metropolitan regions: https://t.co/ZSEIQDbkiJ
— DFES (@dfes_wa) January 27, 2023
Přestože jde o relativně malý kus materiálu, vypouští do okolí určité malé množství radiace. „Máme obavu, že substanci někdo vezme do rukou a nebude vědět, co to je. Může si myslet, že je to něco zajímavého. Tak si to nechá. Nechá si to v pokoji, v autě a nebo to dá někomu jinému,“ varoval na krizové tiskové konferenci lékař Andy Robertson.
„Proto cítíme, že je důležité lidi varovat, že pokud se s ním setkají, musejí být mimořádně opatrní,“ dodal zdravotnický expert.
Co lidem hrozí?
Zdravotní riziko kontaktu s radioaktivní substancí totiž není vůbec malé. Úřady v Austrálii podle listu The Guardian uvedly, že míra radiace je srovnatelná s vystavením se deseti rentgenovým zářením během jediné hodiny.
„Jedním z dlouhodobých dopadů vystavení se tomuto zdroji je rakovina. Substance emituje záření beta i gama. Takže když ji máte v blízkosti, může způsobit popálení kůže. Po delší době může vyvolat i akutní radiační syndrom,“ vysvětlil Robertson.
Web Australian Broadcasting Corporation poznamenal, že řidiči by měli kontrolovat pneumatiky, ke kterým se mohl radioaktivní materiál přichytit. Lidé by se měli držet alespoň pět metrů od substance.