Média po celém světě se zájmem mapovala hledání radioaktivní kapsle, která vypadla z nákladního vozu v Austrálii. Podle odborníků se ale ukázalo, že co oči nevidí, to srdce nebolí – k podobně nebezpečným případům zmizení radioaktivního materiálu totiž dochází naprosto běžně.
Po týdenním pátrání australské úřady ve středu objevily radioaktivní kapsli, která zřejmě při převozu z dolu vypadla z nákladního vozu. Vědci před jejím objevením varovali, že je vysoce nebezpečná.
„Jedním z dlouhodobých dopadů vystavení se tomuto zdroji je rakovina. Substance emituje záření beta i gama. Takže když ji máte v blízkosti, může způsobit popálení kůže. Po delší době může vyvolat i akutní radiační syndrom,“ uvedl lékař Andy Robertson.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nevídaný úkaz: V Austrálii trčel ze země „suchý strom“. Ukázalo se, že spadl z vesmíru
Svět také vyděsily zprávy o tom, že kapsle může být aktivní po dobu 300 let. Naštěstí se ale brzy našla u silnice, k místu se nyní nesmí nikdo přiblížit. Nálezu pomohly přístroje, které umí měřit míru radioaktivity.
„Neřekl bych, že takové hledání je jednoduché, ale rozhodně je to mnohem jednodušší než hledání materiálu, který radioaktivní záření neemituje,“ sdělil Edward Obbard, který na univerzitě UNSW vyučuje jaderné inženýrství.
O jaderných průšvizích se neví
I on si všiml, jak moc se lidé po celém světě o případ ztracené kapsle zajímali. Pro list The Guardian ale překvapil tvrzením, že k podobným ztrátám radioaktivního materiálu dochází po celém světě v součtu zhruba stokrát do roka.
„Je to vlastně docela běžné. Zní to hrozně. Ale takový zdroj (jaderná kapsle byla součástí měřidla hustoty materiálů, pozn. redakce) je ve finále jen kouskem průmyslové náčiní a takové náčiní se rozbíjí a ztrácí v jednom kuse. Jaderný průmysl je ale unikátní v tom, jak pečlivě se monitoruje a stopuje,“ uvedl Obbard.
Tím spíše prý expert ocenil, že lidé referovali o příběhu o ztracené kapsli s lehkou ironií a nebrali celou kauzu nijak hystericky.