Do konce září ministerstvo zdravotnictví rozhodne o uznávání protilátek po prodělání covidu
Do konce září ministerstvo zdravotnictví rozhodne o tom, jak naloží s (ne)uznáváním protilátek po prodělání covidu. Slibuje to šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). Přihlédnout má i k rozhodnutí soudu, podle kterého je neuznávání protilátek diskriminační. Vláda ale ve výsledku dá hlavně na rady odborníků.
O tom, zda bude rovnítko mezi očkováním a protilátkami, bude podle ministerstva zdravotnictví jasno do třech týdnů. „Chtěl bych, abychom o tom do konce září rozhodli,“ upřesnil šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).
Na finálním verdiktu budou mít velký podíl odborníci. Názory na uznávání protilátek se různí, přesto přibývá expertů, kteří by byli pro. „Garantovat bezinfekčnost na bázi toho, že máme protilátky, je velmi problematické. Ale je to strašně důležitý parametr, protože víme, že člověk, který protilátky má, už je chráněn a chrání své okolí,“ vysvětlil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ředitel Biologického ústavu Akademie věd Libor Grubhoffer.
Podle lékaře a poslance Vlastimila Válka (TOP 09) by uznávání protilátek měla umožnit vysoká promořenost populace. „Na jaře a v zimě se zhroutilo trasování, lidé nastoupili do karantény, ale na test šli za 14 dní. Byli negativní, ale v systému nejsou, přestože nemoc prodělali,“ podotkl Válek.
Vojtěch bude reflektovat rozhodnutí soudu
Ministerstvo zdravotnictví by mělo přihlédnout také k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle něj si resort protiřečí, když uznává protilátky lidem, kteří nemoc prodělali, ale ne těm, kteří si jejich hladinu nechají změřit v laboratoři.
„Budeme to reflektovat. Počkám si na stanoviska odborníků a pak se rozhodnu,“ dodal ministr Vojtěch. Jak moc je populace promořená a kolik máme protilátek, má za cíl zjistit celorepubliková studie, kterou ministerstvo zdravotnictví připravuje na podzim. Zapojit do ní chce tisíce dobrovolníků.