reklama

Veřejnost nerozumí tomu, co je bezinfekčnost. Je to zavádějící pojem, tvrdí odborník

Přestože máme proti covidu protilátky, musíme dodržovat protiepidemická opatření. Ani v takovém případě nemáme totiž garantováno, že jsme bezinfekční. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ředitel Biologického ústavu Akademie věd Libor Grubhoffer.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví avizovalo provedení dvou studií týkajících se protilátek. Jedna se týká celé populace, druhá bude zkoumat účinek vakcín v čase u vybraných seniorů. „Určitě není nikdy pozdě, ale myslím si, že studie mohla začít dříve. Hlavně mě mrzelo, že se vůbec vedla diskuze o významu protilátek jako o indikátoru probíhající pandemie a také jakéhosi kontrolního nástroje pro to, abychom mohli probíhající pandemii sledovat,“ sdělil hned na začátku Grubhoffer.

Kdyby se podobná studie uskutečnila dříve, mohli bychom podle odborníka být lépe připraveni v budoucnu. „Teď si nejsem zcela jist, kdy skutečně celá protilátková akce začne. Právě proto, že jsme tuto věc ignorovali a skepticky diskutovali o významu protilátek, jsme přece jen získali nějaké zpoždění,“ pokračoval Grubhoffera s tím, že je důležité vědět, jak plošně aplikovaná vakcína funguje.

Problém s bezinfekčností

Podle Grubhoffera rozhodně nezískáme bezinfekčnost tím, že proděláme nemoc. Stejná situace nastává, když ukončíme očkování proti covidu, nebo proti jakémukoli jinému virovému onemocnění. „Pojem je velice zavádějící a myslím si, že naše veřejnost mu vůbec nerozumí. Bezinfekční můžu říct o sobě, když jsem se před několika minutami dozvěděl zprávu, že jsem negativní podle PCR testu ze vzorku, který mi byl odebrán před několika hodinami. Pak teprve můžu říct, že jsem bezinfekční a můžu to tvrdit ještě několik hodin. Ale nejsem si vůbec jistý, po jak dlouhou dobu to můžu tvrdit,“ vysvětlil.

„Garantovat bezinfekčnost na bázi toho, že máme protilátky, je velmi problematické. Ale je to strašně důležitý parametr, protože víme, že člověk, který protilátky má, už je chráněn a chrání své okolí. Jakkoliv mám protilátky, musím dodržovat protiepidemická opatření, protože nejsem garantován jako bezinfekční člověk,“ doplnil Grubhoffer.

Uznání protilátek

Ředitel Biologického ústavu Akademie věd doufá, že politici se k uznávání protilátek nakonec přikloní. „Po období ignorování protilátek tají ledy. Mám pocit, že k tomu dojde a jsem k tomu velmi rád,“ řekl.

Státní zdravotní ústav potvrdil, že v létě se v Česku objevila mutace covidu mí. „Samozřejmě nesmíme zapomínat, že varianty, které s sebou nesou originální mutace, mohou nastolit nové poměry. Zbytková a naivní část populace, která s virem nepřišla do styku, není očkovaná a nemá protilátky, nebo buněčnou imunitu, je potenciálním rezervoárem pro novou variantu,“ potvrdil Grubhoffer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří
Školství

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka
Nový den

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka

Slevy ve veřejné dopravě pro seniory a studenty se od 1. dubna sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného. Jde o jeden z mnoha škrtů, kterým chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) snížit deficit státního rozpočtu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS sdělil, že hodlá ve svém rezortu najít další úspory. Ty by se ale v žádném případě neměly týkat investic.

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama