reklama

Veřejnost nerozumí tomu, co je bezinfekčnost. Je to zavádějící pojem, tvrdí odborník

Přestože máme proti covidu protilátky, musíme dodržovat protiepidemická opatření. Ani v takovém případě nemáme totiž garantováno, že jsme bezinfekční. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ředitel Biologického ústavu Akademie věd Libor Grubhoffer.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví avizovalo provedení dvou studií týkajících se protilátek. Jedna se týká celé populace, druhá bude zkoumat účinek vakcín v čase u vybraných seniorů. „Určitě není nikdy pozdě, ale myslím si, že studie mohla začít dříve. Hlavně mě mrzelo, že se vůbec vedla diskuze o významu protilátek jako o indikátoru probíhající pandemie a také jakéhosi kontrolního nástroje pro to, abychom mohli probíhající pandemii sledovat,“ sdělil hned na začátku Grubhoffer.

Kdyby se podobná studie uskutečnila dříve, mohli bychom podle odborníka být lépe připraveni v budoucnu. „Teď si nejsem zcela jist, kdy skutečně celá protilátková akce začne. Právě proto, že jsme tuto věc ignorovali a skepticky diskutovali o významu protilátek, jsme přece jen získali nějaké zpoždění,“ pokračoval Grubhoffera s tím, že je důležité vědět, jak plošně aplikovaná vakcína funguje.

Problém s bezinfekčností

Podle Grubhoffera rozhodně nezískáme bezinfekčnost tím, že proděláme nemoc. Stejná situace nastává, když ukončíme očkování proti covidu, nebo proti jakémukoli jinému virovému onemocnění. „Pojem je velice zavádějící a myslím si, že naše veřejnost mu vůbec nerozumí. Bezinfekční můžu říct o sobě, když jsem se před několika minutami dozvěděl zprávu, že jsem negativní podle PCR testu ze vzorku, který mi byl odebrán před několika hodinami. Pak teprve můžu říct, že jsem bezinfekční a můžu to tvrdit ještě několik hodin. Ale nejsem si vůbec jistý, po jak dlouhou dobu to můžu tvrdit,“ vysvětlil.

„Garantovat bezinfekčnost na bázi toho, že máme protilátky, je velmi problematické. Ale je to strašně důležitý parametr, protože víme, že člověk, který protilátky má, už je chráněn a chrání své okolí. Jakkoliv mám protilátky, musím dodržovat protiepidemická opatření, protože nejsem garantován jako bezinfekční člověk,“ doplnil Grubhoffer.

Uznání protilátek

Ředitel Biologického ústavu Akademie věd doufá, že politici se k uznávání protilátek nakonec přikloní. „Po období ignorování protilátek tají ledy. Mám pocit, že k tomu dojde a jsem k tomu velmi rád,“ řekl.

Státní zdravotní ústav potvrdil, že v létě se v Česku objevila mutace covidu mí. „Samozřejmě nesmíme zapomínat, že varianty, které s sebou nesou originální mutace, mohou nastolit nové poměry. Zbytková a naivní část populace, která s virem nepřišla do styku, není očkovaná a nemá protilátky, nebo buněčnou imunitu, je potenciálním rezervoárem pro novou variantu,“ potvrdil Grubhoffer.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama