reklama

Rakušané zpřísňují tresty za překročení rychlosti. Pokuta může být až 125 tisíc korun

Rakouská novela „balíčku o překračování rychlosti“ vstoupí v platnost ve středu 1. září 2021. Dopad má mít především na řidiče překračující povolenou rychlost. Jednak v podobě výrazně zvýšených pokut a také delšího pozastavení platnosti řidičského průkazu. Může se to dotknout též tisíců českých občanů, kteří dostanou každoročně v sousední zemi pokutu.

reklama

Změny v zákoně o silničním provozu a zákoně o řidičských průkazech se týkají především překračování povolené rychlosti v obcích i mimo ně a s tím souvisejících sankcí a opatření týkajících se řidičských průkazů.

„Jde také o to, aby bylo možné účinně zasáhnout proti nelegálním pouličním závodům. Ty se v mnoha komunitách stávají stále větší zátěží a zdrojem nebezpečí,“ říká právník Rakouského auto moto klubu (ÖAMTC) Martin Hoffer. Podle něj je nutné, aby měly sankce za překročení rychlosti odstrašující účinek. „Vnímáme, jak důležitá je komunikace těchto opatření, protože to je jedním z důvodů této novely.“

Od středy tak mohou proti bezohledným řidičům udělat více. Rozhodující je hustota a kvalita kontroly ze strany výkonné moci, protože pouze hrozba trestu skutečné řidiče neodradí. „V zájmu zajištění právní jistoty při tak závažných sankčních opatřeních ÖAMTC žádá, aby v případě laserového měření byla pořízena příslušná fotodokumentace rychlosti a registrační značky, aby se předešlo chybám při odečtu,“ doplňuje Hoffer.

Kdo v obci i mimo ni výrazně překročí předepsanou rychlost, musí od září počítat s výrazně delším pozastavením platnosti řidičského oprávnění.

Záznam z registru trestů zmizí až po čtyřech letech

Právník Hoffer uvádí příklady: „Dříve hrozilo za první přestupek při překročení rychlosti o 41 až 60 kilometrů v hodině v zastavěné oblasti odebrání řidičského oprávnění na dva týdny, nyní to bude měsíc. Při opakování přestupku se trestní sazba zvedá na tři měsíce. Při každém dalším přestupku je to o tři až šest měsíců více v závislosti na závažnosti.“

Po spáchání přestupku dojde k vymazání záznamu v registru řidičských průkazů až po čtyřech letech. Poté bude podobný přestupek opět považován za „první“.

V některých případech se zvyšují na více než dvojnásobek tresty za závažné přestupky – z 2 180 na 5 000 eur (55 600 až 127 500 korun). Konfiskace vozidel, která funguje například ve Francii, o níž se rovněž hovořilo v rámci „balíčku o překročení rychlosti“, by měla ještě v roce 2021 dostat jasná pravidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama