reklama

Rakušané zpřísňují tresty za překročení rychlosti. Pokuta může být až 125 tisíc korun

Rakouská novela „balíčku o překračování rychlosti“ vstoupí v platnost ve středu 1. září 2021. Dopad má mít především na řidiče překračující povolenou rychlost. Jednak v podobě výrazně zvýšených pokut a také delšího pozastavení platnosti řidičského průkazu. Může se to dotknout též tisíců českých občanů, kteří dostanou každoročně v sousední zemi pokutu.

reklama

Změny v zákoně o silničním provozu a zákoně o řidičských průkazech se týkají především překračování povolené rychlosti v obcích i mimo ně a s tím souvisejících sankcí a opatření týkajících se řidičských průkazů.

„Jde také o to, aby bylo možné účinně zasáhnout proti nelegálním pouličním závodům. Ty se v mnoha komunitách stávají stále větší zátěží a zdrojem nebezpečí,“ říká právník Rakouského auto moto klubu (ÖAMTC) Martin Hoffer. Podle něj je nutné, aby měly sankce za překročení rychlosti odstrašující účinek. „Vnímáme, jak důležitá je komunikace těchto opatření, protože to je jedním z důvodů této novely.“

Od středy tak mohou proti bezohledným řidičům udělat více. Rozhodující je hustota a kvalita kontroly ze strany výkonné moci, protože pouze hrozba trestu skutečné řidiče neodradí. „V zájmu zajištění právní jistoty při tak závažných sankčních opatřeních ÖAMTC žádá, aby v případě laserového měření byla pořízena příslušná fotodokumentace rychlosti a registrační značky, aby se předešlo chybám při odečtu,“ doplňuje Hoffer.

Kdo v obci i mimo ni výrazně překročí předepsanou rychlost, musí od září počítat s výrazně delším pozastavením platnosti řidičského oprávnění.

Záznam z registru trestů zmizí až po čtyřech letech

Právník Hoffer uvádí příklady: „Dříve hrozilo za první přestupek při překročení rychlosti o 41 až 60 kilometrů v hodině v zastavěné oblasti odebrání řidičského oprávnění na dva týdny, nyní to bude měsíc. Při opakování přestupku se trestní sazba zvedá na tři měsíce. Při každém dalším přestupku je to o tři až šest měsíců více v závislosti na závažnosti.“

Po spáchání přestupku dojde k vymazání záznamu v registru řidičských průkazů až po čtyřech letech. Poté bude podobný přestupek opět považován za „první“.

V některých případech se zvyšují na více než dvojnásobek tresty za závažné přestupky – z 2 180 na 5 000 eur (55 600 až 127 500 korun). Konfiskace vozidel, která funguje například ve Francii, o níž se rovněž hovořilo v rámci „balíčku o překročení rychlosti“, by měla ještě v roce 2021 dostat jasná pravidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce
Energetika

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama