Drahá vejce
V téměř žádné české rodině nemohou v lednici chybět vajíčka. Jejich cena ale v posledních měsících rapidně roste. Za vejce z menších chovů mohou lidé zaplatit až třikrát víc než za ta, která zakoupí v supermarketu. Nejspíše proto v Česku příbývá lidí, kteří si pořizují vlastní slepice.
Paní Marie chová na zahradě v Letkově na Plzeňsku sedm slepic. Ty jí v průměru snesou tři vajíčka denně. Na vaření to prý bohatě stačí, v supermarketu tak vejce nekupovala desítky let.
„Vždy jsme měli vlastní vejce. Z Jednotného zemědělského družstva (JZD) mi už zůstaly jen slepice,“ říká paní Marie. K sedmi kurům domácím si nově pořídila dalších osm slepic a jednoho kohouta.
K chovu zvířat se neuchylují pouze starší lidé z venkova, ale i mladí. Ti místo navíc využívají právě pro vlastní chov. Pan Petr se při péči o slepice prý odreaguje, a navíc mu denně snesou kolem 15 vajec.
Zájem o chov slepic v Česku roste
„Vím, co slepice jí, takže mi je jasný, že vajíčko bude v pořádku. Pořád je to sto a jedna, než co bych měl utratit v obchodě. Co tam člověk koupí, je děs,“ míní.
Právě trend chování slepic v Česku v posledních letech stoupá. Jenom na malé farmě na Blanensku už letos prodali přes pět set kusů slepic.
„Lidé si slepice berou třeba i po jedné, dvou nebo třech. Když máme přebytek vajíček, což je v období prázdnin, tak je nabízíme za tři koruny. Když poté začnou lidé nakupovat, tak je zdražujeme na pět korun,“ vysvětluje majitel farmy Zdeněk Slouka. Na mnohých místech však mohou lidé za jedno vajíčko zaplatit mnohem více.
Například na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze stojí vejce z podestýlkového chovu od pěti do osmi korun, záleží na velikosti. Oslovení lidé redakci CNN Prima NEWS uvedli, že by byli za jedno vejce ochotni zaplatit zhruba tři koruny. Ceny vajec z volných chovů se dost liší. Většina lidí se ale shoduje na tom, že deset korun za jedno vejce už je hodně.
Ceny vajec rychle rostou, lidé si proto pořizují vlastní slepice. Zdroj: CNN Prima NEWS