Bouřlivou diskuzi vyvolal na sociálních sítích případ pediatričky z Aše, která vyvěsila na dveře své ordinace oznámení, že „agresivní Romy již neregistruje“. Někteří komentující mají jasno – vyloučení konkrétního etnika je jasný rasismus. Další zase zdůrazňují, že jde o uplatnění kolektivní viny. Jiní uživatelé jsou však na straně lékařky a tvrdí, že je takový krok legitimizovaný opakovanými negativními zkušenostmi. „To už je zase rok 1994?“ reagoval komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.
Další z komentujících na síti X se divil, jak někdo může položit otázku, zda se jedná o projev rasismu. „Označit konkrétní etnikum a zabránit mu v registraci?“ napsal uživatel Petr, jemuž připadá celá diskuze neuvěřitelná.
ČTĚTE TAKÉ: Řidič jel po Praze s otevřenými dveřmi, vezl nábytek. Policie mu odstavila vůz
Jiný debatující upozornil na to, že lékařka píše o celém etniku, což vykazuje prvky rasisticky motivovaného jednání. „Stát se to může nejen u doktora, ale kdekoli jinde – kvůli jedné skupině lidí jsou hned všichni špatní. To je špatně, nemůžeme takto fungovat,“ zdůraznil komentující.
Uplatnění kolektivní viny se nelíbilo ani dalším lidem na sítích. „Jen to utvrdí ty slušné Romy v tom, že nemá cenu se snažit,“ zaznělo také v komentářích.
Exekuce a nezaměstnanost. Přibývá sociálně vyloučených lokalit, „zčervenala“ i Praha
V Česku loni opět přibylo sociálně vyloučených obcí. Celkem jich je už přes 500. Žije v nich vysoký podíl lidí v exekucích, s dávkami na bydlení i bez práce. Mnoho dětí tam také nedokončí ani základní školu. Vyplývá to z Indexu sociálního vyloučení, který od roku 2016 sleduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Mezi obce dlouhodobě ohrožené sociálním vyloučením patří i Rotava na Sokolovsku. Podle tamních obyvatel chybí hlavně pracovní příležitosti. Dojíždět musejí i za lékaři nebo třeba do lékárny.
Někteří se však pediatričky zastávají se slovy, že jde o „opakovanou negativní zkušenost“. Jeden z uživatelů k příspěvku připsal, že z vlastních zkušeností ví, že se situace v tomto ohledu stupňuje. Další píší o „aplikaci bezpečnostního opatření“.
Část uživatelů však upozorňuje na to, že dané téma nemá cenu řešit v prostoru internetu, ale zaměřit se na uklidnění situace a přispění k více harmonickému soužití. „Ptejte se tam, kde žijí romská etnika. Tyhle kecy chytráků, co znají Romy jen z televize, mě opravdu baví,“ uvedl komentující.
K ožehavému tématu se vyjádřil i komentátor Jindřich Šídlo. „To už je zase rok 1994?“ glosoval. V tomto období docházelo k četným násilným aktivitám ze strany vyznavačů skinheads a otázka rasismu hýbala společností. Konkrétně ve zmíněném roce došlo v červenci k útoku v Jablonci nad Nisou, kdy skupinka příslušníků hnutí naházela zápalné lahve do bytu, který obývala romská rodina. Dvanáctiletá dívka a matka tehdy utrpěly těžké popáleniny.
To už je zase rok 1994?
— Jindřich Šídlo (@jindrichsidlo) December 4, 2024
Pediatrička Martina Feninová vyvěsila minulý pátek na dveře své ordinace ručně napsaný vzkaz, že „kvůli rostoucí agresivitě Romů je s okamžitou platností přestává registrovat“. Na incident bezprostředně poté reagovalo i vedení města.
Starosta města Vítězslav Kokoř (ANO) zdůraznil, že tuto agresivní skupinku netvořili občané Aše. Ohledně dlouhotrvajícího problému s nedostatkem lékařů se chce Kokoř obrátit přímo na premiéra Petra Fialu (ODS).
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Výrobci vozí sýr eidam z ciziny, nakrájí ho a opatří logem „CZ“. Zákon to umožňuje