Britská královská rodina setrvale odmítá jakékoliv spojení s rasismem, nedávno odhalené archivní dokumenty nicméně naznačují opak. Ještě ve druhé polovině minulého století totiž diskriminovala etnické menšiny a „barevné“ cizince, informoval na základě archivních materiálů web CNN. Co na to říká královský dvůr?
Rasismus v kontextu britské královské rodiny začal rezonovat kvůli kontroverznímu rozhovoru prince Harryho a jeho ženy Meghan s Oprah Winfreyovou, ve kterém mimo jiné obvinili Harryho rodinu z rasistických poznámek o možné barvě pleti jejich tehdy ještě nenarozeného dítěte.
Drogy, alkohol a rasismus za smrtí Diany. Princ Harry opět šokoval u Oprah
Princ Harry v další otevřené zpovědi s Oprah Winfreyovou odhalil, že se mu rodina snažila zabránit v odchodu z Velké Británie. A to i přesto, že věděla, že má Meghan sebevražedné myšlenky. Situace kolem jeho manželky mu prý připomínala matčiny poslední dny a historie se dle něj opakovala. Princ také popsal, jak žal po smrti Diany přebíjel alkoholem nebo drogami a že mu pomohla terapie, informoval web Daily Mail.
Veřejnost se poté rozdělila na dvě hlavní skupiny. Jedni vnímali problém jako projev institucionálního rasismu v monarchii, druzí byli přesvědčeni o tom, že pár přehání, nebo si to dokonce vymyslel. Koneckonců žádné konkrétní důkazy v tomto případě předloženy nebyly.
Královnin finanční ředitel: Migranti nemohou být úředníky
Britský zpravodajský deník The Guardian nicméně tento týden objevil dokumenty pohřbené v britských národních archivech, které odhalují, že královská rodina nejméně do sedmdesátých let minulého století zakazovala imigrantům z řad etnických menšin a cizincům zastávat administrativní funkce v Buckinghamském paláci.
Podle informací Guardianu královnin hlavní finanční ředitel řekl v roce 1968 civilním služebníkům, že „není ve skutečností praxí dosazovat barevné migranty nebo cizince“ do klerikálních (úřednických, administrativních, pozn. red.) funkcí, ale je povoleno je najímat jako domácí služebníky.
Královský palác redakci CNN neobjasnil, kdy dvůr s touto politikou skončil. Uvedl pouze, že „tvrzení založená na zprávě ze druhé ruky o rozhovoru před více než padesáti lety by neměla být používána k vyvození závěrů o událostech a fungování v moderní době“.
Meghan krotí Harryho, bojí se ztráty titulu vévodkyně a „PR katastrofy“, míní expert
Ačkoliv vévodkyně Meghan s princem Harrym po takzvaném Megxitu již patnáct měsíců neplní oficiální povinnosti členů britské královské rodiny, je bývalá herečka údajně odhodlána udržet si nadále titul vévodkyně ze Sussexu. Meghan se podle zasvěcené osoby obává, že ztráta titulu, který jí byl udělen po svatbě s Harrym, by byla „z hlediska PR katastrofou“. Informoval o tom web Daily Mirror.
Šetření rovněž odhalilo, že před desítkami let palác využíval parlamentní proceduru známou jako „souhlas královny“ k získání výjimky z britské legislativy zaměřené na prevenci diskriminace na pracovišti včetně najímání lidí na základě jejich etnicity. Podle novinářů má královna z těchto zákonů stále výjimku.
Královský dvůr dodržuje zákon o rovnosti
„Královský dvůr a panovník dodržují ustanovení zákona o rovnosti v principu i v praxi,“ informoval královský palác CNN. „Odráží se to v diverzitě, inkluzi i důstojnosti v rámci pracovních zásad, procedur i praxe uvnitř královského dvora.“
V těchto vyjádřeních ovšem podle CNN chybí „jakákoliv omluva za rasistickou politiku minulosti nebo vhled na kroky, které královská rodina plánuje k nápravě těchto křivd podniknout“. Mlčení vnitřního kruhu královny nicméně příliš nepřekvapuje, jelikož Alžběta II. dává veřejná prohlášení málokdy.
CNN tuto „strategii“ přičítá tomu, že královna spadá do generace, která věří, že mlčení k většině témat je nejlepší způsobem jak zachovat důstojnost koruny. Tato strategie ostatně povětšinou panovnici dobře posloužila při jejím devětašedesátiletém působení na královském trůnu.