reklama

Celníci v Sapě zajistili 200 tisíc kusů padělaného zboží. Na akci pracovali rok

Zhruba 200 tisíc kusů padělaného zboží zajistili celníci při jedné z největších akcí letošního roku. Při 45 prohlídkách odhalili neuvěřitelné množství padělků, mezi nimi bylo 150 tisíc kusů oblečení, 14 tisíc párů bot a desítky tisíc dalších padělků zboží.

reklama

Nalezené zboží se tvářilo jako značkové. „Úkony trestního řízení jsme zahájili v loňském roce. A minimálně od června roku 2019 organizovaná skupina osob vietnamské národnosti vyráběla, distribuovala a obchodovala se zjevně padělaným zbožím označeným ochrannou známkou,“ řekl ředitel odboru pátrání Celní správy Michal Zapletal. Akce dostala název Saigon a zapojilo se do ní více než 100 celníků. Většina zboží se nacházela v pražské tržnici Sapa.

Do tajných skladů brali lidi jen na doporučení

Prodejci padělaného zboží vše dobře skrývali. Vždy si vytipovali lidi, které zavedli do skrytých prostor stánků, a nabízeli jim zboží porušující práva duševního vlastnictví. „Akce trvala tak dlouho proto, že jsme potřebovali vzbudit u prodejců důvěru, do tajných skladů totiž brali lidi jen na doporučení od stálých zákazníků,“ uvedl Zapletal. Celníci chtěli rozkrýt celou síť obchodníků s padělaným zbožím.

„Nalezli jsme výrobní zařízení a komponenty, které sloužily k výrobě padělaného zboží, byly to vesměs matrice nebo nažehlovací nášivky, které nažehlovali na trička bez potisku, a zboží bylo vydáváno za zboží světových značek,“ popsal Michal Zapletal. Prodejci podle něj měli k dispozici dva prostory. Jeden sloužil jako výrobna a ve druhém zboží prodávali.

„Víceméně jde o to, aby se někde zbytečně nepohybovali a byl co nejkratší distribuční řetězec, protože během toho je velmi nízká šance zachytit výrobky. Majitelům značek by vznikla škoda na 170 milionů korun,“ upřesnil generální ředitel Celní správy Milan Poulíček. Sedm lidí už je obviněných z porušování duševního vlastnictví a hrozí jim až osm let vězení.

K tématu

Tagy: boty oblečení razie SAPA Policie ČR celníci praha padělané zboží

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama