reklama

Celníci v Sapě zajistili 200 tisíc kusů padělaného zboží. Na akci pracovali rok

Zhruba 200 tisíc kusů padělaného zboží zajistili celníci při jedné z největších akcí letošního roku. Při 45 prohlídkách odhalili neuvěřitelné množství padělků, mezi nimi bylo 150 tisíc kusů oblečení, 14 tisíc párů bot a desítky tisíc dalších padělků zboží.

reklama

Nalezené zboží se tvářilo jako značkové. „Úkony trestního řízení jsme zahájili v loňském roce. A minimálně od června roku 2019 organizovaná skupina osob vietnamské národnosti vyráběla, distribuovala a obchodovala se zjevně padělaným zbožím označeným ochrannou známkou,“ řekl ředitel odboru pátrání Celní správy Michal Zapletal. Akce dostala název Saigon a zapojilo se do ní více než 100 celníků. Většina zboží se nacházela v pražské tržnici Sapa.

Do tajných skladů brali lidi jen na doporučení

Prodejci padělaného zboží vše dobře skrývali. Vždy si vytipovali lidi, které zavedli do skrytých prostor stánků, a nabízeli jim zboží porušující práva duševního vlastnictví. „Akce trvala tak dlouho proto, že jsme potřebovali vzbudit u prodejců důvěru, do tajných skladů totiž brali lidi jen na doporučení od stálých zákazníků,“ uvedl Zapletal. Celníci chtěli rozkrýt celou síť obchodníků s padělaným zbožím.

„Nalezli jsme výrobní zařízení a komponenty, které sloužily k výrobě padělaného zboží, byly to vesměs matrice nebo nažehlovací nášivky, které nažehlovali na trička bez potisku, a zboží bylo vydáváno za zboží světových značek,“ popsal Michal Zapletal. Prodejci podle něj měli k dispozici dva prostory. Jeden sloužil jako výrobna a ve druhém zboží prodávali.

„Víceméně jde o to, aby se někde zbytečně nepohybovali a byl co nejkratší distribuční řetězec, protože během toho je velmi nízká šance zachytit výrobky. Majitelům značek by vznikla škoda na 170 milionů korun,“ upřesnil generální ředitel Celní správy Milan Poulíček. Sedm lidí už je obviněných z porušování duševního vlastnictví a hrozí jim až osm let vězení.

K tématu

Tagy: boty oblečení razie SAPA Policie ČR celníci praha padělané zboží

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama