Samoživitelka chodí darovat krev, aby měla na doučování (zdroj: CNN Prima NEWS)
Samoživitelky mají mnohdy jen dva tisíce korun na měsíc a musí uživit sebe a třeba i tři děti. Taková je realita. V souvislosti s koronavirovou krizí přibylo těch, které mají finanční problémy. Některé přišly o práci, jiné se zase snaží svým dětem, které teď nemohou do školy, zaplatit doučování.
Menší kontrola od učitelů a horší zpětná vazba. Při výuce na dálku děti občas učivo nepochopí a potřebují doučování. Rodiče na něj shánějí peníze, kde se dá. „Radši jdu třeba darovat plazmu, za kterou mám finanční odměnu a tu dám učiteli, který tomu rozumí, ví jak se v angličtině co píše, probere to s ním a dohlídne i na matematiku,“ popisuje samoživitelka Alena Vyvialová.
Rodiče mladších dětí zase horko těžko dávají dohromady peníze na hlídání. „Pokud rodiče musí pracovat, musí to nějakým způsobem řešit. Doučování už je pak častější, to je na všech stupních škol,“ říká ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.
Podle průzkumů si kvůli dopadům koronavirové krize vzala půjčku už každá třetí samoživitelka. Pětina žen se s žádostí o pomoc obrátila na neziskové organizace. „Krize je často připravila o brigádu, pracovaly třeba v pohostinství, ale přišly o práci, protože se snižovaly stavy. Maminky byly první na řadě, protože tam pracovaly krátkou dobu,“ myslí si zakladatelka projektu Fandi mámám Petra Květová Pšeničná.
Pravidelné doučování i paní Vyvialová pro svého synka sháněla co nejlevnější. „Jinak bychom si to dovolit nemohli, abychom třeba dávali 400 korun za hodinu. To už vám udělá do rozpočtu třeba čtyři nebo pět tisíc,“ popisuje samoživitelka.
„Nám napíše maminka, že jí zbývají dva tisíce na měsíc a musí z toho uživit sebe a tři děti. Někdy jsou v situaci, že mají stovku na jeden den a mají rozpočítané, co si můžou dovolit a co už si nemůžou nakoupit,“ podotýká Pšeničná.
Podle ministryně financí stát v době pandemie posiloval sociální dávky. Ministerstvo práce navrhuje zvýšit i ošetřovné. Stoprocentní náhradu příjmu však lidé, kteří zůstávají s dětmi doma, nedostanou.
„Já to určitě nepodporuju. Ani ne tak z důvodu rozpočtových dopadů, samozřejmě by to byly jednotky miliard, to nebudu zastírat, ale spíš proto, abychom neohrozili zaměstnanost,“ míní ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která se obává hlavně ohrožení zaměstnanosti v nemocnicích. Třeba zdravotní sestry by podle ní pochopitelně raději za stejné peníze zůstaly doma se svými dětmi.