Hygieny fungují, slýcháme často z úst premiéra Andreje Babiše (ANO). Realita je ale trochu jiná. Vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži a na výsledek testu jsem čekala pět dní. Abych se verdikt dozvěděla, musela jsem zavolat víc než 50krát.
V září jsme se s přítelem vydali na dovolenou do albánských hor. Po návratu do České republiky je povinné předložit negativní test na COVID-19 a zavolat na hygienu, a to i přes to, že Albánie tou dobou hlásila méně nakažených než Čechy milované Chorvatsko. Jediný rozdíl je, že Albánie není v Evropské unii.
Zájem o testování na koronavirus se rapidně zvýšil. Bulovka hlásí nárůst o 300 procent
Oproti létu hlásí odběrová místa v Praze až třísetprocentní nárůst v počtu odbavených pacientů. U většiny testovacích míst se tak tvoří až desítky metrů dlouhé fronty. Reportér CNN Prima NEWS Matěj Rychlý se byl podívat, jak testování probíhá u Nemocnice Na Bulovce.
Jelikož chceme dodržet všechna nařízení a už vůbec nechceme nikoho ohrozit, objednávám sebe i přítele na testy pro samoplátce do ÚVN v Praze, kam zamíříme vlastním autem ihned po příletu na pražské letiště. Test stojí 1 756 korun pro jednoho.
Před nemocnicí je fronta, ve které stojíme asi hodinu. Zdravotní sestra vyzývá k dodržování dvoumetrových rozestupů. Všichni čekající mají roušky.
Před zdravotníky klobouk dolů
Je mi líto zdravotníků, kteří musejí kromě roušek celý den nosit i plastový štít. Berou to ale s humorem a nálada na odběrovém místě je celkem veselá. Sestřička říká, že k pátečnímu odpoledni zvládli otestovat přes tisíc lidí. Klobouk dolů.
Po provedení testu odjíždíme domů. „Výsledky vyšetření jsou sděleny zpravidla do 48 hodin po provedeném odběru,“ stojí na webu nemocnice. Tušíme, že výsledky testů budou negativní, protože nemáme příznaky a většinu týdenní dovolené jsme strávili sami v horách. Ale jistota je jistota.
Nikdo z hygieny se neozve
Podle pravidel se snažím dovolat na hygienu a nahlásit jim, že jsme přiletěli z Albánie a byli na testech. Hlas na záznamníku mě přesvědčuje o tom, že můžu zavěsit. Moje číslo je údajně v pořadníku a zaměstnanci hygieny se mi sami ozvou. Ani po 12 dnech nikdo nezavolal.
Nepřišly ani výsledky testů. „Z nepředvídatelných a ze strany ÚVN neovlivnitelných důvodů (vzorky jsou zasílány i do externích laboratoří) mohou být výsledky sděleny se zpožděním,“ dočtu se na stránkách nemocnice s tím, že mám pro výsledky testů zavolat na uvedené číslo. Tak zkouším volat.
V pondělí se snažím volat celkem 36krát. Marně, je obsazeno. V úterý volám 10krát. Telefon sice kolem poledne vyzvání, ale nikdo ho pro změnu nebere. Několikrát volám i ve středu, odpoledne se mi to konečně povede. Po více než 50 hovorech se dozvídám, že výsledky testů nás obou jsou negativní.
Mluvčí ÚVN Jitka Zinke uvedla, že se jedná o výjimečnou situaci. „Nemáme negativní zkušenosti, pacienti testovaní v ÚVN obdrží výsledek testu prostřednictvím SMS zpravidla do 48 hodin. Stává se spíše jen výjimečně, a to při nepředvídatelných situacích, že dochází ke zpoždění. Pokud nás pacienti kontaktují, že po uplynutí 48 hodin od odběru ještě neobdrželi výsledky, komunikujeme s laboratoří, kde byly odebrané vzorky testované, aby byla sjednána náprava,“ sdělila CNN Prima NEWS Zinke.
Kritičtí jsou i poslanci
Negativní zkušenost s hygienou má i pan Václav T. Jeho kamarád se necítil dobře a ztratil čich. Václavovi několik dnů po setkání s kamarádem nebylo dobře, a tak si raději zaplatil testy. Výsledek na test byl pozitivní. V SMS zprávě mu přišlo, ať zůstane doma, že se mu ozve hygiena.
Vůbec se mě neptali, koho jsem potkal a koho jsem mohl nakazit
Ta se však ozvala až po devíti dnech. „Ptali se, jaký jsem měl průběh. Tak jsem jim řekl, že mi bylo špatně jen tři dny a bolela mě hlava, neměl jsem teplotu ani ztrátu čichu. Ale vůbec se mě neptali, koho jsem potkal a koho jsem mohl nakazit,“ kroutí hlavou Václav.
Na problémy s trasováním upozornil minulý týden ve Sněmovně i pirátský poslanec Jakub Michálek. „Můžu říct svůj osobní příběh. Bohužel jsem se setkal s tím, že karanténa mi byla nařízena až devátý den po kontaktu s nakaženým kolegou. Takže doufám, že tohle je opravdu naprosto výjimečný případ administrativního selhání,“ prohlásil Michálek s apelem na to, aby se posílila testovací centra.
Premiér Andrej Babiš (ANO) však dlouhodobě říká, že hygieny fungují. Před několika dny odmítl pomoc policistů při trasování, kterou nabízel ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).