Většina Čechů je se svým životem spokojená. Jsou to hlavně sportovci, dobří spáči, lidé žijící ve vztahu a s rodinou, pohodlně vycházející se svými příjmy. Takto definují spokojenost se životem letošní výsledky výzkumu Zdraví pod lupou Lékárna.cz.
Bez ohledu na to, jak černě někteří vykreslují život v České republice, je se svým životem spokojena více než polovina občanů (59 procent). Pozitivní data navíc „vyšla“ jak v loňském, tak v letošním průzkumu, což je podle odborníků signál stability v hodnocení života české populace.
ČTĚTE TAKÉ: Michalka má rozštěp páteře a od narození bojuje. Rodina prosí o pomoc, aby mohla do školy
Pokud se k počtu těchto Čechů přičtou i ti, kteří nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni, vyplyne, že skutečně nespokojený je pouze jeden Čech z deseti. Takové jsou závěry zmiňovaného výzkumu, který společně realizovaly společnosti Lékárna.cz, QED GROUP a Confess Research a jehož výsledky má redakce k dispozici.
Pracujte a odpočívejte
Zásadní vliv na ideální život mají dle výzkumu naše příjmy. Nejde však o jejich celkovou výši, ale o to, jak se lidem daří s penězi vycházet. Ten, kdo s příjmy pohodlně vychází, se většinou cítí i spokojený se životem (79 procent). Na druhé straně mezi těmi, kteří s penězi těžko vycházejí, je spokojen se životem jen každý třetí (36 procent).
Pro „blažený“ život je mimo jiné důležité se i dobře vyspat a sportovat. Skoro tři čtvrtiny lidí (72 procent), kteří dobře spí, jsou se svým životem spokojeny. Úplně stejná míra pak vládne i mezi lidmi, kteří se věnují sportu. A ti, kteří špatně spí a nesportují? Mezi nimi se nachází jen 40, respektive 53 procent spokojených.
„Špatný spánek a únava výrazně snižují pocit životní spokojenosti – kvalitní spánek napomáhá udržování psychické rovnováhy. V letošním výzkumu uvádí problémy se spánkem již 29 procent respondentů, to je oproti loňsku o tři procenta víc špatných spáčů,“ uvedl Vladimír Finsterle, zakladatel společnosti Lékárna.cz, která výzkum od loňského roku realizuje.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hrdinní policisté z Neratovic zachránili dvouletou holčičku. Zmodrala a přestala dýchat
Aktuální data podle něj ukazují, že mezi lidmi, kteří spí šest až sedm hodin denně, navštívilo psychiatra až 61 procent z nich. „To potvrzuje úzkou souvislost mezi délkou a kvalitou spánku a duševním zdravím. Pro srovnání: V roce 2024 vykazovalo známky podezření na depresi 54 procent těch, kteří hodnotili svůj spánek jako špatný. Data jasně ukazují, že kvalita spánku není jen otázkou komfortu, ale i klíčovým ukazatelem duševního zdraví,“ dodal.
Děti jsou radost i starost
Další rada na životní štěstí může znít: Najděte si partnera a vychovávejte děti. Lidé, kteří žijí v domácnosti s potomky, jsou totiž v životě spokojenější (63 procent domácností s dětmi versus 56 procent bez dětí). Existuje však jeden paradox: Zatímco děti přinášejí do domácnosti štěstí, ženy na rodičovské dovolené jsou výrazně častěji „rozmrzelé“ než průměr populace (16 procent versus 10 procent).
„Ženy na mateřské představují populační skupinu, která je při vysoké míře každodenní zátěže ochuzena o celou řadu zdrojů životní spokojenosti, jakými jsou například čas na sebe, systematický seberozvoj, koníčky, přátelé či kvalitní spánek. K tomu je třeba připočítat přerušení pracovní kariéry, které často vede k ochuzení o některé podnětné kontakty a činnosti, a samozřejmě i o zdroj finančních příjmů,“ podotkl psycholog Radvan Bahbouh, zakladatel společnosti QED GROUP.
Dodal, že „i když rané rodičovství přináší i mnoho radostných a odměňujících okamžiků, nová životní role může v kombinaci s vysokými očekáváními rodiny i společnosti vést ke snížení sebevědomí a seberealizace.“
Pokud bychom mezi generacemi hledali největší „mrzouty“, najdeme je mezi nejmladšími. V takzvané generaci Z je 13 procent nespokojených oproti jen sedmi procentům u „baby boomers“ čili Husákových dětí. Nejmladší dospělí jsou tedy téměř dvakrát častěji nešťastní než jejich prarodiče.
Padesátka jako životní křižovatka
Spokojenost není příliš závislá na věku, jedna skupina však výrazně vybočuje: Dramaticky se tento pocit zhoršil u lidí ve věku od 51 do 60 let (z 60 procent na pouhých 51 procent). Ženy tohoto věku jsou spokojené ještě mnohem méně, je to necelá polovina (44 procent).
Situace se však po šedesátce výrazně zlepšuje. V čase odchodu do důchodu jsou spokojeny plné dvě třetiny (67 procent) mužů a nadpoloviční většina žen (59 procent).
Jak „žije“ typicky spokojený Čech nebo Češka?
- Dobře spí
- Pravidelně se stará o své fyzické i duševní zdraví
- Sportuje
- Je finančně zajištěný (ne nutně bohatý)
- Žije v partnerském vztahu a vychovává děti
- Má vyšší vzdělání
Průzkum „Zdraví pod lupou Lékárna.cz“ realizovala exkluzivně pro Lékárna.cz a QED GROUP agentura Confess Research na reprezentativním vzorku populace České republiky ve věku od 18 do 70 let. Do projektu se zapojilo 1 030 respondentů, přičemž sběr dat probíhal v dubnu metodou CAWI.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Moře a léto mohou vyléčit řadu onemocnění, říká Arenbergerová. Po jaké době působí slaná voda?