Rozhovor s ředitelem hodonínské nemocnice (zdroj: CNN Prima NEWS)
Tak tragickou noc pamětníci v hodonínské nemocnici nezažili ani při velkých hromadných dopravních nehodách, uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Zdravotníci podle něj kvůli problémům na komunikacích dobíhali do nemocnice pěšky nebo dojížděli na kole. Nemocnice nyní prosí občany, aby se objednali k darování krve.
Jakou noc vaši zdravotníci mají za sebou a kolik zraněných v tuto chvíli stále máte v nemocnici?
Byla to neskutečná tragická noc. Okamžitě po útoku přírodního živlu jsme aktivovali traumaplán. Pamětníci mi říkali, že nic takového v nemocnici ještě nezažili ani při velkých hromadných dopravních nehodách. Postupně k nám záchranná zdravotnická služba, ale i hasičský záchranný sbor, rodinní příslušníci nebo i spoluobčané přiváželi lidi, kteří byli zraněni při útoku tornáda.
Do rána jsme ošetřili 83 zraněných, 45 z nich jich zůstalo hospitalizováno. Šest lidí má těžká zranění, jeden bohužel zemřel. Mezi hospitalizovanými osobami jsou také tři malé děti, které byly na návštěvě u dědečka, naštěstí nejsou vážně zraněna. Nejčastěji jsme ošetřovali zranění chirurgického rázu: od úrazu hlavy, zhmoždění v obličeji, otevřené i zavřené zlomeniny, pohmožděniny, zranění břicha, podvrtnutí. Počty nejsou konečné, protože pacienti stále přijíždějí.
Velkou komplikací při zvládání této události byl fakt, že řada zdravotníků se nemohla dostavit kvůli pádům stromů nebo zatarasení komunikací. Takže jsme aktivovali všechny zdravotníky, kteří byli dostupní přímo v Hodoníně. Ti sem přibíhali nebo přijížděli na kole. Mám hluboký obdiv k profesionalitě zdravotníků, hasičů, dobrovolníků a vůbec všech, kteří se zapojili. Člověk tu viděl spoustu lidí od krve, krev se nacházela i na zemi v prostoru příjmu a v ambulantním traktu a opravdu bylo s obdivem, jak všichni situaci zvládali.
Jak jste na tom teď kapacitně? Jak vám v tuto chvíli pomáhají ostatní nemocnice?
Kontaktovali jsme se se sesterskými nemocnicemi, které zřizuje Jihomoravský kraj. V naší bezprostřední blízkosti je nemocnice Kyjov, která také aktivovala traumaplán, a záchranná zdravotnická služba převážela pacienty i tam. Byli jsme také celou noc v kontaktu s krizovým štábem města Hodonína. Zjišťujeme, že budeme potřebovat doplnit zásoby krve, takže už teď obtelefonováváme naše dárce. Chybí nám skupina nula, nula minus a áčko. Zatím vystačíme do konce týdne, na pondělí plánujeme nějaký větší odběr krve. Lidé také mohou zavolat na telefonní číslo, které máme na webových stránkách našeho odběrového místa na oddělení hematologie, domluvit se a přijít.
Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík Zdroj: CNN Prima NEWS
Ještě bych poznamenal, že i můj osobní zážitek byl naprosto hrůzný, děsivé příběhy z noci člověku zůstanou před očima možná i po zbytek života. Lidé nám vyprávěli, že se jim dům doslova rozpadl, zmizela střecha, odpadly stěny a v domě přistál třeba transformátor nebo něco podobného. Jedné vrchní zdravotní sestřičce tornádo zničilo dům, a přesto obětavě poskytovala péči a pomoc. To si zaslouží nejhlubší lidský obdiv. Také bych rád poděkoval všem, kteří se ozývali po celou noc i v průběhu dne. Ať už to byli starostové obcí, charita, dobrovolníci, místní stavební firma, která dodala agregát s osvětlovacím tělesem, ministr zdravotnictví nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, Marian Jurečka, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Byla to obrovská podpora pro nás pro všechny.