reklama

Ničivé tornádo na Moravě bylo srovnatelné s těmi americkými, říká lovec bouřek

Tornádo, které ve čtvrtek v noci řádilo na jihu Moravy, je srovnatelné s těmi v USA a rozhodně patří mezi nejsilnější v historii České republiky. Možná jde o zcela nejsilnější v dějinách naší země. Pro CNN Prima NEWS to řekl předseda organizace Lovci bouřek Robin Duspara. Ten také popsal, jak tornádo běžně funguje či jakou může mít rychlost.

reklama

Podle Duspary, který se věnuje právě pozorování bouřek, tornád a podobných jevů, mohlo být tornádo na jihu Moravy tím dosud nejsilnějším v dějinách země. Na tom se shoduje s meteoroložkou Janou Hujslovou. „Rozhodně se zapíše do historie jako jedno z nejsilnějších tornád, ne-li nejsilnější,“ řekl ve vysílání lovec bouřek.

Podle něj se jednalo o tornádo F3 či F4 dle Fujitovy stupnice, která hodnotí sílu větrných vírů. Při tomto stupni za sebou můžou zanechat až zničující škody. „Víme, že to bylo tornádo v rámci supercelární bouřkové buňky,“ doplnil Duspara.

Osobně zažil nejsilnější tornádo v USA, ale to čtvrteční z jihu Moravy je podle jeho slov podobného rázu. „Musím konstatovat, že tato včerejší situace byla srovnatelná s těmi, které se odehrávají v Tornado Alley v USA,“ přiznal.

Duspara nicméně neočekává, že by se v blízké budoucnosti mělo něco podobného v Česku opakovat. „Nemyslím si, že budou na denním pořádku. Je to spíše ojedinělý jev,“ dodal lovec bouřek.

Expert: Když přijde tornádo, do sklepa nechoďte

Při blížícím se tornádu, které může ve střední Evropě dosahovat rychlosti až 300 km v hodině, by se podle experta lidé rozhodně měli schovat do místnosti bez oken. „U tornád je především nebezpečí odmršťování různých předmětů. Vrhá velkou rychlostí trosky, které můžou vymlátit okna,“ zmínil předseda spolku Czech Thunderstorm Research Association.

Ideální je podle Duspary sejít do nižšího patra domů a ideálně být uprostřed budovy. Do klasického českého sklepa by ale podle svých slov nešel, hrozí totiž, že lidé zůstanou uvěznění pod troskami. „Ve Spojených státech jsou tornádové sklepy, ale v Česku jsou spíše pod domy. Tam ještě více hrozí zasypání troskami,“ dodal Duspara.

Jak vzniká tornádo?

Duspara zároveň ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, jak takové tornádo funguje. „Tornádo je rotující vzdušný vír, který vzniká pod základnou bouřkového oblaku při střetu přízemního teplého a výškového studeného vzduchu. Ta tornáda rozdělujeme na supercelární a nesupercelární. Pro ČR byly především tradiční ta nesupercelární, teď ale došlo k tomu supercelárnímu,“ vysvětlil Duspara.

Takové jsou podle něj běžné v USA, ale nikoliv u nás. „U supercelárních tornád dochází k tomu, že vzniká tzv. supercela, což je mohutná bouřková buňka, která rotuje okolo své vertikální osy, jejíž část tvoří mezocyklona. To je část, která nasává teplý vzduch,“ doplňuje lovec bouřek.

Část zmíněné mezocyklony se následně vsune pod bouřkový oblak. „Pokud je to proudění dostatečně silné, tak z toho může vzniknout oblačná nálevka čili rotující vír. Ten, když se dotkne země, tak můžeme hovořit o tornádu,“ dodal Duspara.

Tagy:
počasí Jihomoravský kraj Nový den bouřky Morava Hodonínsko tornádo Břeclavsko lovci bouřek Robin Duspara

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů
Alena Schillerová

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Vláda se na podnikatele úplně vykašlala. Lidem dává jen almužnu, kritizuje Havlíček

Vláda se úplně vykašlala na podnikatele a mlčí. Kvůli rozpočtovému provizoriu má svázané ruce a obyvatelům dává almužnu, kritizuje současný kabinet bývalý dvojitý ministr a současný opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO). Kompenzace pro firmy, které se perou s následky koronavirové pandemie, podle něj nemusí vůbec přijít, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama