Opoziční strany kritizují vládní záměr omezit mimořádnou valorizaci důchodů. Penze by se kvůli vysoké inflaci měly navyšovat opět od června. „Je to, jako kdybych byla hokejistou a probíhala třetí třetina. A v tu chvíli za mnou přišel trenér, že se změnily podmínky hry,“ snažila se vžít do kůže seniorů poslankyně ANO Berenika Peštová v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Plánovaný krok vlády hájil koaliční poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).
Důchody se sice mají v červnu kvůli vysoké inflaci opět mimořádně zvýšit, ale zřejmě to bude méně, než nyní nařizuje zákon. „Pojal bych to z hlediska solidarity. Zvýšení důchodu je jisté, bude od června. Za poslední rok a půl vzrostl důchod z 15 000 na zhruba 20 000 korun. Je to zvýšení o více než 30 procent. Když to porovnáme s průměrnou mzdou, za rok a půl žádnému průměrnému zaměstnanci nevzrostla mzda o 30 procent,“ bránil návrh poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jurečka: Máme tady prázdnou státní kasu. Snažíte se ji naplnit důchody, vmetl mu Juchelka
Podle zákonné valorizace měl důchod od června stoupnout v průměru o 1 770 korun. Podle vládní novely, kterou by měl kabinet schválit v pondělí a do března projednat Sněmovna, ale poroste v průměru jen o 760 korun.
„Tato změna je pro nás nepřijatelná. Není možné měnit pravidla, jak se to zrovna vládě hodí. Právě v souvislosti s vysokou inflací. Vláda chce důchodcům vzít takřka 1000 korun, je to na hraně s ústavností. Zvažujeme podání ústavní žaloby,“ uvedl poslanec Radek Rozvoral z hnutí SPD.
O změně pravidel mluvila pomocí sportovního příměru i Berenika Peštová (ANO). „Je to, jako kdybych byla hokejistou a probíhala třetí třetina. A v tu chvíli za mnou přišel trenér, že se změnily podmínky hry. Už jsem v závěru a bohužel se najednou píská jinak. Senioři mají legitimní očekávání, má dojít k výplatě. Místo toho změníte pravidla hry a ještě ve výdajové stránce v rozpočtu jste na toto vůbec nepamatovali. Sám pan ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že navýšení dělá jedno procento výdajů, zhruba 20 miliard, a není to problém,“ kritizovala členka hospodářského výboru.
Jednotná není zatím ani koalice
„Mouchy“ má návrh týkající se penzí i optikou europoslance Mikuláše Peksy (Piráti). „Řešíme to jako prioritu. Lidé, kteří pracovali déle, dostanou nižší důchod, než ti, kteří odešli do důchodu dříve. To je špatné parametrické nastavení systému. Inflace a drahota dopadá nepříjemně na všechny. Měli bychom to brát v potaz. Jak přesně to nastavit, je věcí ministerstva práce a sociálních věcí. Jde o nepříjemnou situaci a kolegům ve Sněmovně to nezávidím,“ podotkl.
Kohajda pro vysvětlení problematiky argumentoval vlastní maminkou. „Má 72 let. Říká, že je nutné být solidární. Vidí, že její čistý příjem je dnes 20 tisíc korun, byla učitelka. A u toho se podívá na mladé rodiny. Dva dospělí, kteří pracují, se dvěma dětmi. Příjem na jednoho mají nižší než ona. Takže například ona říká, že takový nárůst, který by měl podle původní varianty u seniorů přijít, je nesmyslný,“ řekl.
Peštová doufá, že návrh narazí i u nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. „Sám je senior, novela nám projde Poslaneckou sněmovnou, dostane se k němu k podpisu. Věřím, že jako důchodce pochopí problémy seniorů a vrátí nám novelu – změnu valorizačního schématu důchodů – zpátky do Sněmovny. Pokud deklaroval, že se bude snažit o důchodovou reformu, určitě zaznamenal tento problém, který nyní ve společnosti je,“ zmínila poslankyně ANO.
Velkou politickou debatu si můžete poslechnout i jako podcast: