Úřady ve Spojených státech dnes povolily nouzové a omezené používání léku Remdesivir, po němž se někteří pacienti s COVID-19 rychleji uzdravili. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump. Remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a agentura AP připomíná, že jde o první lék, jenž zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem. Stále však ještě podle AP potřebuje formální schválení.
Ředitel FDA Stephen Hahn řekl, že jeho úřad mimořádné povolení vydal „rychlostí světla“. Stalo se tak poté, co předběžné výsledky studie zaštítěné vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID) ukázaly, že při podání Remdesiviru se doba uzdravování z nemoci COVID-19 u hospitalizovaných pacientů zkrátí o 31 procent, tedy asi o čtyři dny. Studie se zúčastnilo 1063 pacientů. Byla mezi nimi i srovnávací skupina, která dostávala běžné léky.
FDA issues an emergency use authorization (EUA) for the investigational antiviral drug remdesivir for treatment of suspected or laboratory-confirmed #COVID19 in adults and children hospitalized with severe disease: https://t.co/prtFZpR7vW pic.twitter.com/YXOfaWMGNS
— FDA Drug Information (@FDA_Drug_Info) May 1, 2020
Pacienti, kteří Remdesivir dostávali, mohli být z nemocnice propuštěni v průměru po jedenácti dnech, kdežto ti, kteří ho neměli, byli hospitalizováni o čtyři dny déle. Není vyloučeno, že lék také může přispět ke snížení počtů úmrtí na COVID-19, nicméně AP k tomu poznamenává, že to na základně dosavadních výsledků není jisté.
Léky remdesivir a favipiravir už jsou v českých nemocnicích
Pražské Nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice obdržely po deseti dávkách amerického léku remdesivir podávaného pacientům s nemocí COVID-19. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čekají na dodávku také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do českých nemocnic se rozváží i japonský přípravek favipiravir. Dostaly ho už pražská Thomayerova nemocnice nemocnice v Opavě.
Přední americký epidemiolog Anthony Fauci řekl, že Remdesivir se stane novou standardní součástí léčby pacientů s těžkým průběhem COVID-19, jako byli ti, kteří se zúčastnili studie. Přípravek nebyl testován na lidech s lehčím průběhem infekce koronavirem a v současnosti je podáván nitrožilně pacientům v nemocnicích. Preparát zabraňuje množení viru a byl původně zamýšlen jako lék proti ebole.
Ředitel společnosti Gilead Daniel O’Day řekl, že firma 1,5 milionu dávek Remdesiviru, které má nyní k dispozici, rozdá. Takové množství vystačí na desetidenní léčbu pro 140 tisíc lidí. Chce navýšit jeho produkci a za tímto účelem plánuje s mezinárodními partnery vytvořit globální konsorcium farmaceutických a chemických firem. Produkci antivirotika navýšil Gilead již v lednu.