reklama

Renesance hotovostních peněz? Kvůli koronaviru křečkujeme bankovky a mince

Koronavirová krize měla mimo jiné dopad na množství hotovostních peněz v ekonomice. Přestože obecně význam bankovek a mincí klesá, v období od dubna do června letošního roku došlo k dramatickému zrychlení tempa růstu hotovostního oběživa. Může za to opatrnost spotřebitelů, ale i bank.

reklama

Zdálo se, že hotovostním penězům zazvoní kvůli kronavirové pandemii umíráček, ale stal se opak. Data o vývoji peněžních agregátů (různých forem peněz) sledovaná centrálními bankami ukazují, že USA, eurozóna nebo Velká Británie zaznamenaly během jarních měsíců až zdvojnásobení rychlosti, jakou se objem nominální hodnoty bankovek a mincí v ekonomice zvětšuje.

Zatímco běžné tempo růstu se pohybuje v rozmezí čtyř až pěti procent ročně, v dubnu, květnu a červnu se toto tempo dostalo na devět až deset procent. A výjimkou není ani Česká republika. Podle dat České národní banky hotovostní peněžní zásoba rostla nejrychleji v květnu, meziročně o rovných deset procent. V červnu o 9,6 a v dubnu o 9 procent. Zvýšená poptávka po hotovosti se ale stihla projevit už v březnu, kdy Česko strávilo druhou polovinu měsíce v karanténě. Meziroční tempo růstu hotovosti tak vystoupalo na 6,4 procenta, přičemž v lednu a únoru se drželo jen mírně nad čtyřmi procenty.

„Na začátku karantény docházelo k větším výběrům z bankomatů. Jako v každé krizi, lidé začnou více hromadit hotovost,“ řekl CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky. V Německu se podle analýzy Deutsche Bank v prvním týdnu karantény zvýšil objem peněz vybraných z bankovních účtů o padesát procent nad dlouhodobý průměr. Nejvíce se vybíraly padesátieurové bankovky, významnější nárůst byl zaznamenán také u nominálů od pěti do dvaceti eur. „Ty se nejčastěji používají v běžném hotovostním platebním styku,“ uvedla Deutsche Bank.

Češi bankovky milují

Za zvýšenou poptávkou po bankovkách ale panikařící spotřebitelé stojí jen ze dvou třetin. Deutsche Bank tvrdí, že jednu třetinu přírůstku hotovosti tvoří samotné bankovní domy. „Banky se tomu musely přizpůsobit, aby zajistily plynulé zásobování obyvatelstva hotovostí. Pak se to trochu uklidnilo, nicméně některé banky drží stále trochu větší hotovostní zásobu. Oproti běžným časům nyní asi o třicet miliard korun více,“ vysvětlil Mojmír Hampl.

Pokud se opět podíváme do Německa, zjistíme, že obdobné chování vykazují i tamní peněžní ústavy. Vedle nárůstu zájmu o padesátieurovky se markantně zvýšila rovněž držba dvouseteurových bankovek, a to právě jednotlivými bankami. Prakticky ke stejnému jevu došlo také na počátku finanční krize v roce 2008. Tehdy se rovněž zvýšila nejvíce poptávka po padesátieurovkách (díky spotřebitelům) a těch nejvyšších nominálech, jimiž tenkrát byly pětiseteurové bankovky (jejich držbu preferovaly banky).

Z dlouhodobého hlediska ale význam hotovostního oběživa v platebním styku a hospodářství obecně spíše klesá. V některých zemích bankovky a mince obsluhují řádově pouhé jednotky procent HDP. Švédská centrální banka Riksbanken dokonce uvádí, že v případě této skandinávské země je to jen jedno procento. Průměr eurozóny dosahuje jedenácti procent HDP, v USA jde o osm procent. Češi patří v oblasti financí mezi velmi konzervativní národy, a tak není divu, že hotovostí zaplatí za více než jedenáct procent veškeré produkce vyrobené na našem území.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama