Vysoké teploty a nízký počet nakažených lidí onemocněním COVID-19 v Česku vyvolávají debatu o tom, zda je stále nutné nosit respirátory v uzavřených prostorech. Lidé se v nich potí, mnohdy se jim špatně dýchá a odborníci se stále nemohou shodnout, zda je nenahradit rouškami. A nebylo by lepší nechat nošení roušek nebo respirátorů na rozhodnutí každého z nás?
„V respirátoru se doslova dusím a dělá se mi špatně. Musím si jej neustále sundávat z nosu, i když vím, že takto nemám žádnou ochranu. Ale co mám dělat, když se dusím? Mnohem přijatelnější alternativa je pro mě chirurgická rouška, ve které se tolik nepotím a lépe se mi dýchá,“ svěřila se pětatřicetiletá Ludmila z Prahy, která je v sedmém měsíci těhotenství. A není zdaleka jediná. Těhotné ženy, děti, senioři, lidé s chronickým onemocněním, ti všichni mají problém s dýcháním v respirátoru, když venkovní teploty přesahují třicítky.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve uvedl, že od července bychom se mohli vrátit k chirurgickým rouškám. Později však od plánu navrhnout nošení roušek místo respirátorů ustoupil. Přesto se někteří odborníci domnívají, že roušky by mohly postačit. Jiní se ale přiklánějí spíše k nošení stávajících respirátorů.
Epidemioložka: Nesmíme podlehnout falešné iluzi bezpečí
A proč vlastně nosíme zakrytá ústa a nos povinně, když počty nakažených jsou tak nízké? Podle lékařky Zdenky Manďákové z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu je třeba volit priority. „Vzhledem k výskytu nových variant viru, které se šíří rychleji než původní virus a teoreticky mohou způsobovat komplikace, o kterých ještě nevíme, bychom měli použít všechny známé účinné prostředky, které zabrání přenosu viru,“ vysvětluje.
Vojtěch: Respirátor v MHD a budovách zatím nebude možné nahradit rouškou
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chtěl na pondělní vládě navrhnout, aby ve vnitřních prostorách stačila pouze chirurgická rouška. Jeho odborní poradci s tím ale nesouhlasili, jelikož se obávají šíření koronavirových mutací. Ministr tak ze svého záměru ustoupil a v budovách a MHD budou dál povinné respirátory.
Doplňuje, že pokud není v populaci dosaženo kolektivní imunity, jsou roušky a respirátory jediným účinným prostředkem, který dokáže přenos viru významně snížit. Kolektivní imunity bychom mohli dosáhnout proočkováním populace, ale zatím nevíme, jak dlouho ochrana po očkování nebo prodělaném onemocnění covidem trvá, proto se podle Manďákové nelze domnívat, že už máme epidemii zcela pod kontrolou. Poukazuje také na to, že situace se může změnit během velmi krátké doby.
Podle Manďákové jsou přitom respirátory jednoznačně účinnější než roušky. „Ano, je pravda, že se v nich dýchá lépe, ale je to tím, že netěsní, protože jsou primárně určeny k zabránění šíření infekčního aerosolu do okolí, zatímco respirátory slouží k ochraně jedince před infekcí,“ říká. Doplňuje, že lidé by stále měli být zodpovědní vůči sobě, ale i svým blízkým. „To znamená, že pokud jdu do uzavřených míst s vysokou koncentrací lidí, kde nemohu dodržovat odstup, například do autobusu, obchodu nebo na úřad, vezmu si respirátor.“
Hořejší a Flegr: Roušky by mohly nyní stačit
Imunolog Václav Hořejší se domnívá, že v současné době by roušky mohly postačit vzhledem k tomu, že počet nových případů je malý a riziko infekce nízké. „Jakmile by se počty nakažených začaly zvyšovat, bylo by však třeba přitvrdit,“ míní Hořejší. „Pokud by se lidem špatně dýchalo, je určitě vhodné zakrytí nosu a úst na chvíli uvolnit a nadechnout se,“ dodává a zároveň poukazuje na to, že zejména v teplém letním počasí je potřeba roušky i respirátory pravidelně měnit, aby nebyly vlhké.
K nošení roušek v létě, kdy se virus šíří spíše kapénkami než aerosolem, se přiklání také evoluční biolog Jaroslav Flegr. Důležitější ale je, aby lidé roušky nebo respirátory nosili správně nasazené. Pokud člověku respirátor vadí, měl by jich vyzkoušet více a zvolit takový, ve kterém se bude cítit komfortně. „Je to individuální. Mnohé respirátory jsou dokonce pohodlnější než chirurgické roušky. Já budu například nosit i nadále respirátory, protože mi jsou příjemnější. A to jsem už plně naočkovaný, takže se vlastní nákazy nebojím,“ dodává.
„I když jsou roušky méně účinné než respirátory, pokud je lidé nosí nasazené správně, je to určitě lepší ochrana než nemít nic,“ doplňuje epidemioložka Manďáková.