Povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě nebo obchodech by znamenala velkou finanční zátěž pro některé české domácnosti. Novinářům to řekl ekonom z Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda v reakci na páteční jednání vlády, na kterém kabinet o rozhodnutí diskutoval.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice řekl, že nechce finančně zatížit české domácnosti, přesto ale používání FFP2 doporučil všem, kteří je již nosit mohou. „Šály a roušky ze záclonoviny opravdu nefungují,“ uvedl Blatný na tiskové konferenci.
Případné povinné nošení FFP2 by ale podle ekonoma Kovandy zátěž představovalo, a to zejména pro „nejchudší pětinu českých domácností“. „V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky, což je skupina, do níž náleží i respirátory, 1891 korun na osobu, jak plyne z nejnovějších dat ČSÚ (Český statistický úřad, pozn. red.) za rok 2019,“ sdělil Kovanda.
Na internetu se cena nejlevnějších jednorázových respirátorů podle srovnávače cen Heureka.cz v současnosti pohybuje kolem deseti korun za kus. Aby ale byly účinné, lidé je mohou používat přibližně osm hodin. „Za pracovní týden tak osoba utratí za takové respirátory zhruba padesát korun, tedy kolem 2,6 procenta celoročních výdajů na léčiva a zdravotnické pomůcky,“ vysvětlil Kovanda.
Tisíce korun za respirátory měsíčně
Pokud by si například čtyřčlenná rodina nejlevnější respirátory kupovala každý den, měsíčně by takový výdaj domácnost vyšel zhruba na 1 200 korun. „Takovou finanční zátěž si chudé české domácnosti mohou dovolit maximálně po dobu čtyř týdnů, neboť pak už by musely z důvodu vyčerpávání finančních rezerv omezovat své jiné výdaje, třeba také ostatní, náležející do položky léčiv a zdravotních pomůcek,“ dodal ekonom.
Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala tak mají české rodiny několik možností. „Jezdit do práce a do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8 800 korun měsíčně. To samé s použitím respirátoru, který je možno dezinfikovat a prodloužit jeho životnost, pak může snížit náklady měsíčně asi o 3 000 Kč,“ řekl.
Nejlevnějším řešením je podle něj jednou za dva měsíce nakoupit každému členu domácnosti nanošátek za 800 až 1 000 korun. Ten průběžně dezinfikovat, přes noc vyprat. Náklady činí od 1 600 Kč měsíčně. „Tyto kalkulace ovšem platí za současných cen. V případě, kdy vláda na poslední chvíli vyhlásí respirátory jako povinné, pak maloobchodní cena logicky vzroste, a to nepochybně na násobky původních cen,“ upozornil Dohnal.
Při průměrném čistém příjmu rodičů pod 50 000 korun (dohromady) to znamená, že šest procent příjmu domácnosti by padlo jen na roušky. Podle spotřebního koše ČSÚ je to zhruba tolik, kolik měsíčně průměrně utratí na stravování (mimo domov) a nebo na bytové vybavení a opravy, podotkl analytik skupiny Natland Petr Bartoň.
Pokud by všechny děti chodící do škol a všichni ekonomicky aktivní lidé v ČR začali najednou nosit respirátory, pak by to i podle Dohnala uvrhlo do existenčních problémů alespoň pětinu rodin. „Protože vláda trpí nízkou a klesající důvěrou, a to zvláště mezi nízkopříjmovými skupinami, lze čekat, že právě tito lidé si respirátory nenakoupí. Takže do chudoby či nových exekucí to mnoho lidí neuvrhne,“ poznamenal.
Osvoboďte respirátory od DPH, zní od odborníků i politiků
Už nyní se šíří obavy, že respirátory začnou kvůli vyšší poptávce zdražovat. „V našich datech vidíme, že zájem o kategorii respirátorů vzrostl během jediného dne zhruba o 1 600 procent,“ řekl v pátek šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Zatím nejvyšší ceny respirátorů byly podle něj loni na jaře, kdy se pohybovaly v řádech stokorun.
Provozní ředitelka portálu Nanospace.cz, který zastupuje většinu českých výrobců certifikovaných nanovlákenných respirátorů a roušek, Lucie Konečná v pátek na Twitteru uvedla, že případné stanovení maximální ceny respirátorů je nebezpečné.
„Pokud by byla nařízena cena respirátorů FFP2 například do 40 Kč, nanovlákenné respirátory, které lze bezpečně podle typu opakovaně používat pětkrát až 14krát, by byly neprodejné,“ napsala. Ceny nanoroušek a nanorespirátorů se totiž často pohybují ve stovkách korun.
Zastropování cen respirátorů je nebezpečné. Pokud by byla nařízena cena respirátorů FFP2 například do 40 Kč, nanovlákenné respirátory, které lze bezpečně opakovaně používat 5-14x dle typu by byly neprodejné. Díky opakovatelné použitelnosti respirátoru Spurtex je cena na den 13 Kč
— 🕸 Lucie Konečná (@Endijka) January 22, 2021
Vláda nyní čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů v hromadné dopravě a obchodech poradí Německo a Rakousko.
„Zjišťujeme, v jakém stavu připravenosti (Německo a Rakousko) jsou, aby to bylo pro občany uchopitelné, aby to neznamenalo nějakou zátěž,“ uvedl ministr Jan Blatný. Respirátory mohou podle něj výrazně zamezit šíření koronaviru v místech, kde se hromadí lidé.
„Vláda by po vzoru některých zemí, jako je Rakousko, měla v případě zavedení povinnosti nosit respirátory tyto dočasně osvobodit od DPH. V Rakousku jsou takto osvobozeny do poloviny letošního roku. Tím by se konečná cena respirátorů snížila,“ mínil ekonom Kovanda. DPH na respirátory podléhá nejvyšší, 21procentní sazbě.
Stejný názor sdílel v pátek na svém Twitteru také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „ÚKŠ (Ústřední krizový štáb, pozn. red.) řeší povinnost respirátorů FFP2 v MHD a obchodech. Můj názor: NE povinnost, ale nejprve jen důrazné doporučení nosit respirátor tam, kde se potkává hodně lidí. Vláda však musí zajistit dostupnost respirátorů, například snížením DPH, regulací ceny či poukazy pro nízkopříjmové,“ napsal Hamáček.