Na školách řádí omikron
Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.
Zatímco od 3. do 16. ledna se děti ve školách testovaly dvakrát týdně, od 17. ledna už testy probíhají jen každé pondělí. S tím byla spojená i změna podmínek. Zatímco dříve děti chodily do školy i další dny a antigenní testování pokračovalo, od minulého týdne je to jinak.
Ve chvíli, kdy má dítě pozitivní antigenní test, odchází domů a čeká na výsledek potvrzujícího PCR testu. Ostatní děti se dále učí a do karantény zatím nemusí.
Pokud ale „podezřelému“ školákovi vyjde test pozitivní, začíná se řešit, kdo s ním měl tzv. rizikový kontakt. Za ten se považuje intenzivní setkání dva dny před prvními příznaky nebo dva dny před pozitivním testem. To by se ale spolužáků z velké části týkat nemělo, protože o víkendu do školy nechodí.
PŘEHLEDNĚ: Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou. Co dělat, když omikron zasáhne i vás?
Bezradní rodiče marně hledající informace o tom, co dělat, když je jejich dítě pozitivní. To je realita posledních týdnů. Patříte mezi ně? Nebo jste zaměstnancem, který už netuší, kdy se mu ozve hygiena a koho má nahlásit jako svůj rizikový kontakt? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky spojené s izolací a karanténou.
Máš respirátor? Do karantény nemusíš
Nově se znovu klade velký důraz na nošení respirátorů, a to i ve třídách během vyučování. Pokud mají žák nebo učitel po celou dobu respirátor, rizikovým kontaktem nejsou a do karantény nemusí, ani v případě pozitivního PCR testu.
„Pokud má osoba, která je v kontaktu s pozitivním, nasazenu po celou dobu kontaktu adekvátní ochranu dýchacích cest (respirátor FFP2), tak není považována za epidemiologicky významný kontakt (rizikový),“ píše se ve stanovisku ministerstva zdravotnictví k vybraným otázkám školských zařízení, které má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.
V praxi to tak znamená, že pokud dítě má respirátor nasazen po celou dobu výuky, karanténě se vyhne. To samé platí u vyučujících. Nově tak resort učitelům i žákům doporučuje, aby respirátory nenosili pouze ve společných prostorách (jako třeba na chodbě), ale opravdu vždy a všude.
Přesto školy ví, že i tak budou řešit komplikace. „Problémem zůstávají svačiny, obědy a tělocvik. Pokud v ostatních případech bude nasazen respirátor, žák nebo učitel nebude muset do karantény. Jak to budeme prakticky zjišťovat, mi jasné není,“ píše v informativním mailu ředitelka jedné ze škol v Praze, kde omikron aktuálně řádí nejvíc.