Celé třídy v karanténě
Bezradní rodiče marně hledající informace o tom, co dělat, když je jejich dítě pozitivní. To je realita posledních týdnů. Patříte mezi ně? Nebo jste zaměstnancem, který už netuší, kdy se mu ozve hygiena a koho má nahlásit jako svůj rizikový kontakt? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky spojené s izolací a karanténou.
V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Co dál?
- Automaticky nastupujete do karantény na pět dnů. V praxi je to tedy tak, že pokud máte pozitivní test z pondělí, v izolaci strávíte pět následujících dnů. Tedy úterý, středu, čtvrtek, pátek i sobotu.
- Karanténa vám automaticky po této době končí v případě, že nemáte poslední dva dny žádné příznaky.
- Pokud příznaky máte a přetrvávají, jste v tzv. izolaci, a ta se prodlužuje po celou dobu trvání příznaků + dva dny bez příznaků.
- V případě, že potřebujete vystavit neschopenku, kontaktujte svého praktického lékaře. Ten by vám měl poradit i s tím, zda je možné k léčbě využít tzv. monoklonální protilátky.
- Po ukončení izolace je doporučeno po dobu následujících pěti dnů používat respirátor FFP2.
V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Kdo z mých kolegů musí do karantény?
Do karantény by měli jít všichni ti, kteří s pozitivně testovaným (PCR testem) byli v rizikovém kontaktu v době možné infekčnosti. TEDY DVA DNY PŘED prvními příznaky nebo DVA DNY PŘED jeho pozitivním testem, což jsou:
- osoby ve společné domácnosti
- osoby s jednorázovým intenzivním kontaktem s pozitivně testovaným – polibek, obejmutí, podání ruky, kýchání, kašlání
- osoby v kontaktu s pozitivně testovaným na méně než 1,5 metru delším než 5 minut nebo v případě vícečetných opakovaných kontaktů po kratší časový úsek bez použití adekvátního ochranného prostředku dýchacích cest
- osoby v jedné místnosti (kancelář, čekárna u lékaře) s pozitivně testovaným déle než 5 minut bez použití respirátoru
- osoby sedící dvě řady okolo pozitivně testovaného v autobusu, vlaku nebo letadle, plus personál, který se zde pohybuje
V případě antigenních testů se vás tedy karanténa netýká.
Všechny tyto osoby by měly být vytrasovány prostřednictvím kontaktů pozitivně testovaného. Realita je ale taková, že lidé dnes hygieně vědomě všechny kontakty neuvádí a svým rizikovým kontaktům raději volají sami. Potenciálně nakažení pak buď karanténu nedodržují a riskují tak nemoc, popř. i hospitalizaci dalších lidí, nebo se do karantény odeberou dobrovolně. To je časté zejména v případech, kdy mají možnost pracovat z domova.
Pozitivní test mám z pondělí, kdo musí do karantény?
- Do karantény by měli všichni ti, se kterými se dotyčný setkal v neděli a v sobotu. Co je rizikový kontakt – viz výše.
PŘEHLEDNĚ o PCR testech. Kdy jsou nutné a jak můžou zkrátit karanténu?
Pondělní úprava epidemických opatření přinesla mnoho podstatných změn, ze kterých jsou někteří občané přinejmenším zmatení. Jak je to v současnosti s PCR testy a kdo má na ně nárok? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila otázky a odpovědi.
Přijde mi sms, že jsem pozitivní. Kdy se mi ozve hygiena?
- Podle nových nařízení se vám hygiena ani ozvat nemusí. Je na vás, jak se k celé věci postavíte a komu dáte vědět, že jste pozitivní a že s vámi měl rizikový kontakt.
- V sms, která vám z hygieny dorazí je ale formulář na sebetrasování. Ten byste měli v případě pozitivity vyplnit. Odkaz zde.
- Pokud máte příznaky, měli byste se o vhodné léčbě poradit se svým lékařem. Ten často funkci hygieny nahradí, v případě potřeby vám vypíše neschopenku a poradí vám, co dál.
Jak dlouho trvá karanténa?
- Karanténa trvá pět dnů.
- Den testu = den nula. V praxi je to tedy tak, že pokud jste byli v kontaktu s pozitivně testovaným v pondělí, v karanténě strávíte pět následujících dnů. Tedy úterý, středu, čtvrtek, pátek i sobotu.
- Pokud nemáte žádné příznaky, karanténa vám po pěti dnech končí.
- Po ukončení karantény je doporučeno po dobu následujících pěti dnů používat respirátor FFP2.
- Pokud máte příznaky, měli byste v době 14 dnů od kontaktu s nakaženým absolvovat PCR test. Pokud je negativní, jste považování za zdravé jedince. Pokud je pozitivní, nastupujete do izolace.
Mohu se vyhnout karanténě?
- V případě, že jste byli vytrasováni nebo jste měli rizikový kontakt, automaticky nastupujete do pětidenní karantény.
- Pokud v ní být nechcete, můžete absolvovat PCR test (ve většině případů je hrazen z veřejného zdravotního pojištění a je tedy zdarma). Pokud vám vyjde výsledek negativní, jste z pohledu systému zdraví. Pokud vám vyjde pozitivní, nastupujete do pětidenní izolace. Ta začíná dnem odběru vzorku (= den nula).
- Od doby vzniku karantény do doby, než přijde výsledek PCR testu, v karanténě zůstáváte.
V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Kdo z rodiny musí do karantény?
- Do karantény musí každý člen společné domácnosti, který byl v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným. A to i když je očkovaný (platí od 17. ledna).
Firmy zvažují povinné očkování. 46,5 procenta Čechů by však raději dalo výpověď
Manažeři mnoha českých firem po západním vzoru diskutují nad zavedením povinného očkování svých zaměstnanců. Takové opatření by však nejspíše narazilo na silný odpor. Vadilo by 64 % pracovníků a velká část (celkem 46,5 %) by dokonce zvažovala výpověď. Vyplývá to z průzkumu agentury Welcome to the Jungle.
Dítě bylo ve škole pozitivně testováno antigenním testem. Co dál?
- Na rozdíl od zaměstnanců se děti musí povinně nechat přetestovat PCR testem. Škola může nově vystavit rodičům potvrzení, které mohou pro PCR test dítěte použít místo eŽádanky.
- Do doby výsledku PCR testu je dítě v domácí karanténě.
- Karanténa trvá stejně jako u dospělého pět dnů a počítá se od výsledku antigenního testu, nikoliv PCR.
Mé dítě je pozitivně testováno antigenním testem. Musí do karantény jeho sourozenec?
- Ano. V případě, že je dítě pozitivně testováno antigenním testem, do karantény musí všichni ze společné domácnosti, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu.
- Čeká se na výsledek potvrzujícího PCR testu nakaženého dítěte. V případě, že je toto dítě negativní – končí mu izolace.
- Karanténa dalšího dítěte by ale podle opatření měla pokračovat. Ukončit dříve ji opět můžete PCR testem s negativním výsledkem.
Ve škole mám antigenním testem pozitivně testovaného spolužáka. Co dál?
- V takovém případě třída do karantény nemusí a děti se učí dál. Další den u nich už neprobíhá další antigenní testování, jak tomu bylo ještě předminulý týden. Děti čekají na potvrzovací PCR test žáka, který byl pozitivně testován antigenním testem.
- Pokud je PCR test spolužáka pozitivní, do karantény jdou ti, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu (viz výše).
- Rizikový kontakt se týká posledních dvou dnů - velká část dětí by tak z karantény měla být ušetřena.
- ALE POZOR! Nově od pondělí platí, že pokud má dítě nebo vyučující respirátor po celou dobu výuky i v lavici, do karantény NEMUSÍ, protože v takovém případě není rizikovým kontaktem.
Jak dlouho musí být dítě, které mělo pozitivní antigenní test, v izolaci?
- Dítě nastupuje izolaci na pět dnů ode dne, kdy bylo testováno antigenním testem. Den testu = den 0. Následně ale musí povinně na PCR test. V případě negativního výsledku izolace končí.
- Dítě nastupuje izolaci na pět dnů od dne, kdy bylo testováno PCR testem. Den testu = den 0.
- Izolace je mu automaticky ukončena po pěti dnech, pokud nemá příznaky. Už nemusí na žádný potvrzovací PCR test.
- V případě ukončení izolace by mělo dítě následujících pět dnů nosit respirátor.
Kdy musí dítě do karantény?
- Dítě musí do karantény ve chvíli, kdy bylo v přímém rizikovém kontaktu se spolužákem ve škole, který byl PCR pozitivně testován a nemělo na sobě respirátor.
- Třídu čeká přetestování.
- Pokud nedošlo k rizikovému kontaktu, dítě do karantény nemusí.