PŘEHLEDNĚ: Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou. Co dělat, když omikron zasáhne i vás?

Bezradní rodiče marně hledající informace o tom, co dělat, když je jejich dítě pozitivní. To je realita posledních týdnů. Patříte mezi ně? Nebo jste zaměstnancem, který už netuší, kdy se mu ozve hygiena a koho má nahlásit jako svůj rizikový kontakt? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky spojené s izolací a karanténou.

V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Co dál?

 • Automaticky nastupujete do karantény na pět dnů. V praxi je to tedy tak, že pokud máte pozitivní test z pondělí, v izolaci strávíte pět následujících dnů. Tedy úterý, středu, čtvrtek, pátek i sobotu.
 • Karanténa vám automaticky po této době končí v případě, že nemáte poslední dva dny žádné příznaky.
 • Pokud příznaky máte a přetrvávají, jste v tzv. izolaci, a ta se prodlužuje po celou dobu trvání příznaků + dva dny bez příznaků.
 • V případě, že potřebujete vystavit neschopenku, kontaktujte svého praktického lékaře. Ten by vám měl poradit i s tím, zda je možné k léčbě využít tzv. monoklonální protilátky.
 • Po ukončení izolace je doporučeno po dobu následujících pěti dnů používat respirátor FFP2.

V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Kdo z mých kolegů musí do karantény?

Do karantény by měli jít všichni ti, kteří s pozitivně testovaným (PCR testem) byli v rizikovém kontaktu v době možné infekčnosti. TEDY DVA DNY PŘED prvními příznaky nebo DVA DNY PŘED jeho pozitivním testem, což jsou:

 • osoby ve společné domácnosti
 • osoby s jednorázovým intenzivním kontaktem s pozitivně testovaným – polibek, obejmutí, podání ruky, kýchání, kašlání
 • osoby v kontaktu s pozitivně testovaným na méně než 1,5 metru delším než 5 minut nebo v případě vícečetných opakovaných kontaktů po kratší časový úsek bez použití adekvátního ochranného prostředku dýchacích cest
 • osoby v jedné místnosti (kancelář, čekárna u lékaře) s pozitivně testovaným déle než 5 minut bez použití respirátoru
 • osoby sedící dvě řady okolo pozitivně testovaného v autobusu, vlaku nebo letadle, plus personál, který se zde pohybuje

V případě antigenních testů se vás tedy karanténa netýká.

Všechny tyto osoby by měly být vytrasovány prostřednictvím kontaktů pozitivně testovaného. Realita je ale taková, že lidé dnes hygieně vědomě všechny kontakty neuvádí a svým rizikovým kontaktům raději volají sami. Potenciálně nakažení pak buď karanténu nedodržují a riskují tak nemoc, popř. i hospitalizaci dalších lidí, nebo se do karantény odeberou dobrovolně. To je časté zejména v případech, kdy mají možnost pracovat z domova.

Pozitivní test mám z pondělí, kdo musí do karantény?

 • Do karantény by měli všichni ti, se kterými se dotyčný setkal v neděli a v sobotu. Co je rizikový kontakt – viz výše.

Přijde mi sms, že jsem pozitivní. Kdy se mi ozve hygiena?

 • Podle nových nařízení se vám hygiena ani ozvat nemusí. Je na vás, jak se k celé věci postavíte a komu dáte vědět, že jste pozitivní a že s vámi měl rizikový kontakt.
 • V sms, která vám z hygieny dorazí je ale formulář na sebetrasování. Ten byste měli v případě pozitivity vyplnit. Odkaz zde.
 • Pokud máte příznaky, měli byste se o vhodné léčbě poradit se svým lékařem. Ten často funkci hygieny nahradí, v případě potřeby vám vypíše neschopenku a poradí vám, co dál.

Jak dlouho trvá karanténa?

 • Karanténa trvá pět dnů.
 • Den testu = den nula. V praxi je to tedy tak, že pokud jste byli v kontaktu s pozitivně testovaným v pondělí, v karanténě strávíte pět následujících dnů. Tedy úterý, středu, čtvrtek, pátek i sobotu.
 • Pokud nemáte žádné příznaky, karanténa vám po pěti dnech končí.
 • Po ukončení karantény je doporučeno po dobu následujících pěti dnů používat respirátor FFP2.
 • Pokud máte příznaky, měli byste v době 14 dnů od kontaktu s nakaženým absolvovat PCR test. Pokud je negativní, jste považování za zdravé jedince. Pokud je pozitivní, nastupujete do izolace.

Mohu se vyhnout karanténě?

 • V případě, že jste byli vytrasováni nebo jste měli rizikový kontakt, automaticky nastupujete do pětidenní karantény.
 • Pokud v ní být nechcete, můžete absolvovat PCR test (ve většině případů je hrazen z veřejného zdravotního pojištění a je tedy zdarma). Pokud vám vyjde výsledek negativní, jste z pohledu systému zdraví. Pokud vám vyjde pozitivní, nastupujete do pětidenní izolace. Ta začíná dnem odběru vzorku (= den nula).
 • Od doby vzniku karantény do doby, než přijde výsledek PCR testu, v karanténě zůstáváte.

V práci mi vyjde pozitivní antigenní test. Kdo z rodiny musí do karantény?

 • Do karantény musí každý člen společné domácnosti, který byl v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným. A to i když je očkovaný (platí od 17. ledna).

Dítě bylo ve škole pozitivně testováno antigenním testem. Co dál?

 • Na rozdíl od zaměstnanců se děti musí povinně nechat přetestovat PCR testem. Škola může nově vystavit rodičům potvrzení, které mohou pro PCR test dítěte použít místo eŽádanky.
 • Do doby výsledku PCR testu je dítě v domácí karanténě.
 • Karanténa trvá stejně jako u dospělého pět dnů a počítá se od výsledku antigenního testu, nikoliv PCR.

Mé dítě je pozitivně testováno antigenním testem. Musí do karantény jeho sourozenec?

 • Ano. V případě, že je dítě pozitivně testováno antigenním testem, do karantény musí všichni ze společné domácnosti, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu.
 • Čeká se na výsledek potvrzujícího PCR testu nakaženého dítěte. V případě, že je toto dítě negativní – končí mu izolace.
 • Karanténa dalšího dítěte by ale podle opatření měla pokračovat. Ukončit dříve ji opět můžete PCR testem s negativním výsledkem.

Ve škole mám antigenním testem pozitivně testovaného spolužáka. Co dál?

Jak dlouho musí být dítě, které mělo pozitivní antigenní test, v izolaci?

 • Dítě nastupuje izolaci na pět dnů ode dne, kdy bylo testováno antigenním testem. Den testu = den 0. Následně ale musí povinně na PCR test. V případě negativního výsledku izolace končí.
 • Dítě nastupuje izolaci na pět dnů od dne, kdy bylo testováno PCR testem. Den testu = den 0.
 • Izolace je mu automaticky ukončena po pěti dnech, pokud nemá příznaky. Už nemusí na žádný potvrzovací PCR test.
 • V případě ukončení izolace by mělo dítě následujících pět dnů nosit respirátor.

Kdy musí dítě do karantény?

 • Dítě musí do karantény ve chvíli, kdy bylo v přímém rizikovém kontaktu se spolužákem ve škole, který byl PCR pozitivně testován a nemělo na sobě respirátor.
 • Třídu čeká přetestování.
 • Pokud nedošlo k rizikovému kontaktu, dítě do karantény nemusí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.