reklama

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Povinnost se prokázat certifikátem neplatí pro prodej jídla s sebou. Ve food courtech v obchodních centrech musí zákazníci doložit certifikát o bezinfekčnosti, pakliže o to budou požádáni, sdělil Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády.

Hosté se mohou prokazovat dokladem o dokončeném očkování, prodělané nemoci COVID-19 nebo negativním testu v papírové nebo digitální podobě, třeba skrze aplikaci Tečka. Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají platný certifikát, moci povolit vstup nebo poskytnout službu.

Samotná kontrola nemusí proběhnout hned u vchodu, prokazovat se mohou hosté i po usazení. Ačkoliv chápe, že pro provozovatele stravovacích zařízení jde o určité nepohodlí, konstatoval, že kvůli zrychlujícímu šíření koronaviru je takové opatření potřeba.

Restauratéři ve středu ministrovi Vojtěchovi sdělili požadavek, aby laboratorní testy byly i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. Opačný případ by vedl k situaci, že lidé se budou sdružovat nekontrolovaně například v garážích.

Povinné nošení respirátorů je zpět

Vláda dále schválila povinnost nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, a to od 25. října. Výjimku budou mít lidé, kteří sedí v kanceláři sami, v opačném případě se zaměstnanci respirátoru nevyhnou. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

Od listopadu se rovněž omezí úhrady preventivního testování z veřejného zdravotního pojištění. Jednou týdně antigenní a dvakrát měsíčně PCR test bude hrazený pouze osobám do 18 let, dále rozočkovaným po první dávce vakcíny proti COVID-19 a těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací.

Později ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že preventivní testy budou pojišťovny hradit také plně očkovaným lidem. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky také zůstanou zdarma.

Vláda mimo jiné souhlasila i s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Vláda také schválila výjimku pro děti do 12 let – ty už nebudou muset prokazovat bezinfekčnost. Dosud musely mít test nebo potvrzení o prodělání covidu. Od příštího týdne bude podle Vojtěcha rovněž zkrácena doba karantény kontaktů nakažených lidí na sedm dní, pokud ji ukončí negativním PCR testem.

Co se ovšem týče opatření ve školách, tam se vláda ještě nedokázala shodnout na jednotném postupu. Podle Vojtěcha o tom bude kabinet nadále jednat v následujících dnech.


Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama