Za rezolucí Evropského parlamentu stojí čeští europoslanci, říká Babiš

Andrej Babiš (ANO)

Vyjádření Andreje Babiše k rezoluci Evropského parlamentu

Rezoluce Evropského parlamentu se podle Babiše snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. EP kritizuje i za politický a mediální tlak na justiční systém v ČR.

„Tu rezoluci nechci moc komentovat. Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci,“ řekl pro CNN Prima NEWS v sobotu Babiš. Znovu zopakoval, že podle něj čeští europoslanci dělají „vše pro to, aby ČR v Bruselu poškodili.“ Už dříve označil dva české europoslance, Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), za „vlastizrádce“, ale po kritice se za to omluvil.

Babiš ve svém sobotním vyjádření reagoval na páteční kritické usnesení Evropského parlamentu k otázce jeho střetu zájmů. Rezoluce se podle něj snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. „Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z ČR do Evropského parlamentu,“ uvedl.

Premiér ve svém vyjádření pro CNN Prima NEWS také zkritizoval Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území ČR. „To může být podle mě vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům,“ dodal Babiš.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů Babiše. Šéf české vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Babišovi se nelíbila ani návštěva europoslanců v ČR

Babiš byl kritický i k nedávné návštěvě europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Ta se konala v únoru a měla za cíl zjišťovat fakta o otázce střetu zájmů a premiéra Babiše. Delegace na závěr své návštěvy uvedla, že v ČR nefunguje systém pro zjištění střetu zájmů.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Střetu zájmů a českého premiéra se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

Tagy: