Na Babišovy problémy mohou doplatit i další české podniky, řekl europoslanec Zdechovský

Hostem pořadu K věci Marie Bastlové byl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali rezoluci k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Kritické usnesení podporuje také europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který v pořadu K věci televize CNN Prina NEWS prohlásil: „Andrej Babiš měl dostatek času na vyřešení svých osobních problémů a měl by si přestat brát Českou republiku jako svého rukojmího a měl by si je vyřešit.“ Europoslanec je přitom přesvědčený, že premiér ve střetu zájmů je.

„V dnešní době najdete v Evropském parlamentu a v Evropské unii málokoho, kdo pochybuje o Babišově střetu zájmů,“ doplnil Zdechovský. Podle něj by právě rezoluce měla zajistit, aby se podobné situace už neopakovaly. „Rezoluce ukazuje, jakým směrem v budoucnosti půjdeme. Evropský parlament nechce a nebude tolerovat střety zájmů. Nechce, aby docházelo k oligarchizaci politiky a jednoznačně říká, že se musí změnit způsoby čerpání evropských dotací,“ vysvětlil europoslanec.

Mohou doplatit i další firmy

Usnesení EP může mít dopady i na další firmy, které čerpají evropské dotace a kvůli rezoluci budou pod přísnějšími podmínkami. „Cílem rezoluce není nikoho poškodit, ale vyjádřit se k situaci tak, jak je. Proto mohou poslanci na hodně českých a zemědělských firem nahlížet podobně kritickou optikou jako na společnosti Andreje Babiše. Je to škoda, kterou způsobil on,“ poznamenal Zdechovský. Podle něj by si Babišovi voliči měli uvědomit, že premiér pro ně nic nevyjednal.

„Páteční jednání Rady Evropské unie jednoznačně dokazuje, jak negativně pro Česko vychází srovnání, co dokáže vyjednat třeba slovenský premiér v porovnání s českým z balíku 750 miliard. My taháme za úplně nejkratší provaz. I maďarský předseda vlády Viktor Orbán se České republice trochu směje, protože si vyjednal daleko víc, než kolik je Babiš schopný,“ uvedl Zdechovský.

Rezoluce podle europoslance říká, že v rámci Evropské unie existuje legislativa, která v Česku není dostatečně aplikovaná. „Proč můžete v rejstříku firem ve Velké Británii nebo na Slovensku vidět konečného vlastníka a příjemce beneficientů a v České republice nemůžete? Proč se v Česku konečný vlastník dokládá tím, že někdo podá hlášení: ‚Já, Franta Omáčka, jsem konečný vlastník firmy,‘?“ položil zásadní otázky český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský v pořadu K věci Marie Bastlové.

Tagy: