reklama

Ocenění za záchranu života: Řidič tramvaje pomohl muži, který zkolaboval na ulici

Příběh, který dojímá. Řidič tramvaje neváhal zastavit a pomoct muži, který v Praze na ulici zkolaboval. Díky jeho rychlému zásahu muž přežil. Teď se řidič tramvaje stal novým gentlemanem silnic.

reklama

Chvíle, kterou snad nikdo nechce zažít. Zkolabujete, ležíte na zemi a váš život je závislý na pomoci druhých. Řidič tramvaje Arnošt Kolman právě takovou situaci zažil, byl to ovšem on, kdo pomáhal muži, který zkolaboval.

„Pomalu jsem předjížděl a kouknul jsem se, co tam dělá. Vypadal, že si tam hraje s telefonem. Byl u toho strašně zkroucený, tak jsem zastavil a šel se na něj podívat,“ vzpomíná Arnošt Kolman.

Poté zavolal na sto dvanáctku a začal s masáží srdce, než na místo přijeli záchranáři. Ti pak v resuscitaci pokračovali. Díky tomu, že řidič tramvaje nebyl lhostejný a rychle reagoval, zachránil muži život. V úterý za to dostal ocenění Gentleman silnic.

„Dozvěděl jsem se to po telefonu, bylo to pro mě překvapující. Vůbec jsem nevěděl, že něco takového je a že něco podobného můžu dostat,“ dodal řidič. „Pan Kolman je opravdu člověk, který si to zaslouží. Nebýt jeho zásahu, opravdu by příběh neměl šťastný konec,“ podotýká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Projekt Gentleman silnici trvá už 17 let. Založený byl hlavně proto, aby lidé nebyli k těm, co potřebují pomoct, lhostejní. „Nikdy nevíme, kdy se do takové situace dostaneme sami, a já pevně věřím, že tento příběh bude inspirovat i ostatní, aby když se setkají s takovouto situací, nebyli lhostejní, pomohli a třeba zachránili lidský život,“ vysvětlil ředitel policie Praha Tomáš Lerch.

Pokud se člověku zastaví srdce, začnou podle záchranářů po pěti minutách odumírat mozkové buňky. Záchranka je na místě v průměru za osm minut. To znamená, že pomoc kolemjdoucích tady hraje životně důležitou roli. Pokud je zásah rychlý, kolabující získá maximální šanci na přežití.

Tagy:

Hlavní zprávy

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama