Na domácnosti padne zdražení (zdroj: CNN Prima NEWS)
Benzin za poslední týden opět zdražil, nafta nepatrně zlevnila. Může však jít o klid před bouří. Cena ropy totiž v uplynulých dnech vystoupala na dvouletá maxima a blíží se k 72 dolarům za barel. A tak se zdá, že v blížící se sezoně budou řidiči muset sáhnout hlouběji do kapes.
Litr benzinu Natural 95 stojí v průměru 32,16 koruny, což je o čtyři haléře více než před týdnem. Naftu mohou tuzemští řidiči natankovat za průměrných 29,92, tedy o haléř laciněji než minulý čtvrtek. Ceny pohonných hmot tedy v posledních sedmi dnech prakticky stagnovaly. Může to však být jen pověstný klid před bouří.
Cesta do Chorvatska autem se letos prodraží. Kde se vyplatí natankovat a kudy jen projet
Jen pár týdnů před začátkem letní turistické sezony přišlo další zdražení pohonných hmot. V Česku se litr Naturalu 95 prodává za více než 32 korun, nafta se blíží ke 30korunové hranici. Podobný vývoj lze pozorovat v celé Evropě. Cesta na zahraniční dovolenou se tak oproti loňsku prodraží.
Globální poptávka po základní surovině pro výrobu pohonných hmot totiž v uplynulých dnech rostla a cena ropy míří vzhůru. Typ Brent se pomalu, ale jistě blíží k 72 dolarům za barel, severoamerická WTI (která je dlouhodobě lacinější) se obchoduje za téměř 70 dolarů. Ceny ropy se tak ocitly na dvouletých maximech a meziročně jsou skoro dvakrát vyšší.
Přes 33 korun za litr
To před vrcholem motoristické sezony, kterým jsou tradičně letní prázdniny, nevěstí peněženkám českých řidičů nic dobrého. „Před letošní prázdninovou sezonou lze totiž očekávat další zdražování pohonných hmot, a to až k úrovni 33 korun za litr benzinu a 31 za litr nafty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Důvodem je podle něho především pokračující zotavování globální ekonomiky. Svou roli ale hraje také skupina zemí OPEC+, tedy ropný kartel OPEC, Rusko a několik dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Skupina se totiž v uplynulém roce několikrát dohodla na omezování těžby, čímž přispěla k tomu, že ropa na světovém trhu zdražovala.
Chorvatsko autem se prodraží
„Ceny ropy by se tak v létě měly pohybovat v pásmu od 70 do 80 dolarů za barel, což ve spojení s vyhlíženým mírným oslabením koruny vůči dolaru povede k výše uvedenému cenovému vývoji u českých čerpacích stanic,“ dodal Kovanda.
Zdražování pohonných hmot se ale nebude zdaleka týkat jen České republiky. Ceny porostou mimo jiné také v Rakousku nebo Slovinsku, tedy v zemích, přes které se Češi každé léto tradičně vypravují autem na dovolenou do Chorvatska. Kdo tedy zvolí tuto destinaci i letos a pojede vlastním vozem, bude muset počítat s tím, že si připlatí. A to v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun v závislosti na tom, do které části Chorvatska má namířeno. Vzdálenost mezi Rijekou na severu země a Dubrovníkem v jižním cípu činí asi 600 kilometrů.
Čerpací stanice Zdroj: Profimedia.cz