reklama

Nákaza zrychlila mezi seniory. V Česku je od října nejvíce nemocných koronavirem

V Česku je nyní 121 500 lidí s prokázaným koronavirem, což je nejvíc od 29. října. Testy v pondělí potvrdily 12 860 nových případů covidu, o téměř 2 tisíce víc než před týdnem. Od začátku epidemie se nakazilo skoro 760 tisíc lidí. Přibližně čtyři pětiny z nich se uzdravily. Rizikový index protiepidemického systému PES k úterku stoupl na 89 bodů, sedmý den zůstává v nejpřísnějším, pátém stupni pohotovosti. Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory. Česko je podle počtu případů nakažených covidem za týden na milion obyvatel nejhorší na světě.

reklama

Zvýšil se i další ukazatel výpočtu indexu, a to počet nových případů nemoci COVID-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Zjednodušené reprodukční číslo se mírně snížilo z 1,31 na téměř 1,28 a pozitivita testů za poslední týden stagnuje. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Česko je podle počtu případů nakažených covidem za týden na milion obyvatel nejhorší na světě. Podle počtu úmrtí na milion obyvatel jsme na pátém místě.

Testy v pondělí potvrdily 12 860 nových případů koronaviru, tedy o téměř 2 tisíce víc než před týdnem. Aktuálně je v Česku 121 500 lidí s prokázaným covidem, což je nejvíce od 29. října minulého roku. Koronavirem se v ČR prokazatelně nakazilo už 759 635 lidí. Přibližně 82 procent z nich se uzdravilo. V pondělí laboratoře udělaly téměř 32 400 PCR testů na COVID-19, o 4 200 více než před týdnem. Pozitivní výsledek mělo skoro 40 procent vzorků.

V nemocnicích bylo v pondělí 6 680 lidí s koronavirem, z toho 954 je v těžkém stavu. Oproti předchozímu pondělí stoupl počet hospitalizovaných o 940. Více pacientů s covidem leželo v nemocnicích naposledy 13. listopadu. Vyplývá to z aktualizovaných statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku zemřelo už 12 tisíc lidí

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 12 257 lidí, u nichž testy odhalily infekci novým typem koronaviru. V pondělí zemřelo podle statistik ministerstva 71 lidí, od začátku roku pak 462.

V nejvyšším stupni jsou stále všechny kraje, nejhorší je nyní situace v Pardubickém kraji, kde se hodnota PES zvýšila na 94 bodů. O dvacet bodů nižší index mají v Plzeňském a Jihočeském kraji, což znamená na spodní hranici pátého stupně.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel k dnešnímu dni zvýšil o 46 na 1 160. Skóre PES se zhoršilo kvůli šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 991 nově nakažených, o 50 víc než předchozí den. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo zhruba na 1,28. Podíl pozitivních testů na nový koronavirus za posledních sedm dní zůstává na hodnotě asi 44,5 procenta.

Ministerstvo v úterý oznámí nový způsob výpočtu indexu PES, podle něhož se mají v Česku řídit opatření proti šíření viru. Má zohlednit i počet hospitalizovaných pacientů s covidem. Metodika se bude měnit také kvůli antigennímu testování, které zkresluje celkovou pozitivitu provedených testů. Upraví se zřejmě i tabulka restrikcí rozdělená do pěti stupňů pohotovosti. Některé aktivity, které jsou v některých stupních nyní zakázané, by za určitých okolností byly povolené. Jednou z podmínek by mohl být negativní antigenní test.

Situace v Ústeckém kraji

CNN Prima NEWS zjišťovala současnou situaci ohledně pandemie koronaviru i v Ústeckém kraji. „My máme obsazenost na standartních lůžkách zhruba 84 procent, na jipových zhruba 78 procent, obsazenost už je dost vysoká. Volných standartních lůžek máme asi 70 a jipových asi 25. Není to zrovna ideální. Vypadá to, že kapacitu skutečně naplníme a musíme se připravit na to, že uvolníme nebo připravíme další lůžka,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) s tím, že kraj bude mít problém zejména s personálem, který je již vyčerpaný, anebo nakažený koronavirem.

V Ústeckém kraji stále přetrvává zájem o antigenní testování, které původně mělo končit 15. ledna. Podle Schillera je kraj připravený na to, že bude testovat do konce ledna. Na Ústecku je naočkováno přibližně 600 zdravotníků. „Zítra bychom měli vyčerpat první várku (vakcíny), kterou jsme dostali, a čeká nás očkování zhruba 1 800 zdravotníků, kteří se přihlásili. Já jsem za zájem ze strany zdravotníků strašně rád, protože si myslím, že to je asi nejlepší kampaň, jak lidem ukázat, že to smysl skutečně má,“ dodal hejtman.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama