Robert z Bratislavy otálel s očkováním proti covidu tak dlouho, až se koronavirem nakazil. Těžký průběh onemocnění se snažil nejdříve zahnat vitamíny, antibiotiky a kontroverzním ivermektinem, rentgen ale ukázal oboustranný zápal plic. Ani to však 36letého Slováka nepřesvědčilo, aby zůstal v nemocnici. Raději se léčil doma, kam si kupoval kyslíkové bomby, zpětně ale nejvíc lituje rozhodnutí nenechat se očkovat.
„Kdybych věděl, jaká muka zažiju, neváhal bych za vakcínu proti covidu zaplatit třeba 10 tisíc eur (asi čtvrt milionu korun).“ Tak zpětně hodnotí své rozhodnutí nenechat se očkovat 36letý Robert z Bratislavy. Na jeho příběh upozornil deník Nový čas.
Robert přitom nebyl typickým „antivaxerem“, nechodil na demonstrace kvůli protikoronavirovým opatřením a nevěřil žádným hoaxům. V první vlně dokonce dodržoval všechna nařízení, nechal se ale uchlácholit klesajícími počty nakažených. „Když začala čísla klesat a mnoho lidí už bylo očkovaných, řekl jsem si, že pokud se nakazím, pomůžou mi léky,“ vysvětlil Bratislavan.
Věřil navíc některým lékařům, kteří mu měli doporučit, aby se nenechal očkovat. Postupem času si tak přestal myslet, že COVID-19 je vážná choroba, a spoléhal na to, že těžší průběh onemocnění mají jen starší, vážně nemocní nebo obézní lidé. K tomu byl přesvědčený, že jako aktivního sportovce ho nákaza „nesloží“.
Antibiotika nezabírala
To, co zažil na konci srpna, ho ale vyvedlo z omylu, píše slovenský deník. „Byl jsem s kamarádem na jedné párty v Bratislavě. Po pár dnech nás oba začalo bolet v krku. On už však byl očkovaný první dávkou. Později mi volal, že byl na testu a je pozitivní. Já jsem teda šel na test taky. Nejdřív byl negativní, ale dostal jsem doporučení, že mám přijít i druhý den. Ten už byl pozitivní,“ popsal Robert.
Jeho praktický lékař mu prý doporučil, aby užíval vitamíny C a D, po dvou dnech mu nasadil antibiotika. Slovák se pokusil léčit i ivermektinem, nic ale nezabíralo. „Čtvrtý den jsem už měl teplotu 39 °C. Na vlastní pěst jsem šel na rentgen, kde mi doktorka řekla, že mám oboustranný zápal plic. Pneumolog mi nasadil kortikoidy a antivirotika,“ sdělil Bratislavan s tím, že kdyby poslouchal jen svého lékaře, zřejmě už by tu nebyl.
Skončil na kyslíku
Postupně se mu dýchalo čím dál hůř, proto si zavolal sanitku. Záchranáři ho převezli na infekční oddělení, kde si ho lékaři chtěli nechat. On ale odmítl a léčil se raději doma. „Zůstal jsem doma a sehnal si 10litrovou kyslíkovou bombu a masku. Když jsem vyčerpal zásoby, musela moje máma shánět další kyslík, přičemž 10litrová bomba stála 350 eur (necelých devět tisíc korun – pozn. red.),“ poznamenal Robert.
S covidem bojoval dlouhé týdny a stále pořádně neví, jaké dlouhodobé následky si ponese. „Lidé si myslí, že si dají vitamíny, v nejhorším antibiotika, a vyleží to. Tak to ale vůbec není. (...) Když jste nemocní už šestý, sedmý den a antibiotika nezabírají, začne peklo. Do nemocnice jdete až tehdy, když jsou vše plíce na 30 procent nefunkční. Všemu jsem se mohl vyhnout dvěma injekcemi do ramene,“ lituje zpětně Robert.