CNN Prima News dobrý skutek

dobrý skutek

Výpis příspěvků ke štítku „dobrý skutek“

Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka

Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.

I malý dobrý skutek něco znamená. Indická dívka založila útulek pro stará zvířata

Před téměř třemi lety se v indické vesnici Bandhwari rozhodla mladá žena Divya Parthasarathyová založit spolek Soucit s ocásky pro stará a zraněná zvířata. ,,Poskytujeme soucitný a trvalý domov těm, kteří potřebují péči, přístřeší a hlavně lásku,” uvedla Divya. Za tu dobu, co je útulek v provozu, zachránil přes dvě stě zvířat včetně psů, koček, koz a ptáků.

Pes zachránil život sousedce, která neměla pitbully právě v lásce aneb není bull jako bull

Sílu pitbullího stigma zabijáka už asi pocítil každý majitel tohoto krásného plemene. Zdá se totiž, že existují jen dva extrémy - lidi, kteří pitbully brání a adorují, a ti, kteří je považují primárně za nebezpečné. Ideální balanc by byl, kdyby se majitelé těchto psů chovali natolik zodpovědně, že by druhou stranu přesvědčili ne o naprosté neškodnosti plemen, ale o tom, že si ho pořizují lidé, kteří si jeho sílu uvědomují. Proč to píšeme? Abyste věděli, že tohle není žádná pitbullí propaganda, ale příběh psa, který zachránil život někomu, pro koho nebyl zrovna žádným miláčkem.

Chcete jen to nejlepší? Adoptujte starého psa!

Dotazy, co to máme za štěně, zatím venku stále tu a tam slýchám. Držka si kvetoucí šediny maskuje, takže o nich víme jen my, kdo ho známe a pamatujeme si, že obočí i bradu měl ještě před nedávnem uhlově černé. A že už má ten věk dvouciferný, si uvědomuju stále častěji.

Příběhy statečných: Kniha, která pomáhá. „Jeden člověk nemůže pomoci všem, může k tomu však inspirovat jiné," říká autorka

Není to tak dávno, co jsme vás žádali o pomoc pro Ivu Volkovou, která vybírala pomocí veřejné sbírky peníze na vydání knihy „Příběhy statečných“. Kniha je ryze charitativní a vypráví příběhy těch, kterým Iva za svůj život už pomohla. Rukama jí prošlo 102 pejsků a každý příběh je jedinečný. 

BLOG: 30 let poté a jak to vidí zvířata?

Pod stále silným dojmem oslav 30letého výročí Listopadu 1989 bude tento blog pro jednou o něco osobnější. Vlastně o hodně. Svoboda a s ní se pojící zodpovědnost, které už 30 let máme, jsou totiž velkými výzvami i pro nás, kdo své životy sdílíme se zvířaty, a na to bychom neměli zapomínat.

Užovky v síti: Další položka na seznamu rizik pro volně žijící živočichy?

Dvě užovky obojkové a čtyři užovky hladké zachraňoval Luboš Vaněk ze Záchranné stanice na Huslíku, když uvízly v síti na náspu v Čachovicích. Ta se běžně používá u železničních i silničních staveb po celém Česku. „Ochranná vrstva měla zabránit sesuvu náspu. Místo toho se ale stala nebezpečnou překážkou pro řadu živočichů. Jsme velmi rádi, že se užovky podařilo včas vyprostit a budou se moci vrátit zpět do přírody,“ říká Vaněk.

BLOG: Spravedlivý hněv vs. skutečná pomoc: Kde jsou hranice zvířecích záchranářů?

Utrpení zvířat je všude. Jsou toho plné sociální sítě. Alespoň ty moje. A proč? Protože jsem si řekla, že bych měla vědět o všem. A že před tím nesmím zavírat oči. Jenže co můžu dělat s tím, když vidím týrání zvířat v jiné zemi? Nebo dokonce na jiném světadílu? Můžu podepsat petici. Můžu to sdílet a zranit další lidi, o kterých vím, že mají dobré srdce, ale touhle cestou se jít nerozhodli. Můžu nadávat. Anebo začnu pomáhat tam, kde vím, že na to moje síly stačí.