Mateřské školy musejí zajistit pro děti, které do nich docházejí, pravidelné stravování – snídani, svačinu, oběd a odpolední svačinu. Jenže jak to vypadá, někteří rodiče se zřejmě domnívají, že je to zadarmo. Každá osmá školka má problém s neplacením. A to i přesto, že ministerstvo práce a sociálních věcí poskytuje rodinám v nouzi finanční pomoc právě na jídlo ve školce.
Například mateřské škole v Úněticích zůstal po jednom dítěti dluh 10 tisíc korun. Rodina už se z obce odstěhovala a pohledávka je pro školku podle ředitelky nevymahatelná. „Několikrát jsme je kontaktovali, dokonce jsme s maminkou uzavřeli splátkový kalendář, který měl být i teď poprvé splacen k 20. lednu, ale peníze jsme nedostali,“ uvedla ředitelka MŠ a ZŠ Únětice Martina Hovorková.
Jedním z krajních řešení je vyloučení dítěte ze školky pro neplacení. To ale není možné u předškoláků, pro které je školka povinná. Například mateřská škola ve Frýdku Místku už v jednom případě přistoupila dokonce k exekuci. „Musíme peníze vymáhat exekučně nebo soudně,“ řekla ředitelka MŠ Radost ve Frýdku-Místku Natália Toflová.
Drahota tvrdě dopadá i na studenty. Vysokoškolské koleje zdražily až o třetinu
Zdražování citelně zasáhlo i studenty, kteří se musejí vyrovnávat mimo jiné s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to znamená nutnost hledání nového přivýdělku, případně se ocitají ve finanční nouzi. Koleje přesto stále zůstávají o dost levnější variantou než pronájem bytu, takže je o ně nadále velký zájem.
Únětická škola ale k exekuci přistoupit nechce, protože dotyčná rodina už se s několika exekucemi potýká. „Škole se to nevyplatí, protože soudní a veškeré další poplatky, které budu mít s právním zastoupením, jsou vyšší než ta částka,“ popsala Hovorková.
Podle nezávislé ankety Pedagogické komory má problémy s nezaplaceným stravným 12 procent školek. I přesto, že ministerstvo práce rodinám v nouzi pomáhá. „Ve školním roce 2021/2022 bylo podpořeno 10 297 dětí. Tato výzva byla prodloužena i na školní rok 2022/2023, v rámci kterého předpokládáme, že počet podpořených dětí přesáhne 11 800,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Dvěma krajům pomáhá i ministerstvo školství. „Pomáháme dětem v mateřských školách v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde alokujeme 20 milionů korun,“ sdělila mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.
Školky se obávají, že od února, kdy můžou zvýšit stravné až o 20 procent a rodičům stoupnou náklady v některých případech i o stovky korun měsíčně těch, kteří budou mít problém s placením, ještě přibude.