Zdražování citelně zasáhlo i studenty, kteří se musejí vyrovnávat mimo jiné s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to znamená nutnost hledání nového přivýdělku, případně se ocitají ve finanční nouzi. Koleje přesto stále zůstávají o dost levnější variantou než pronájem bytu, takže je o ně nadále velký zájem.
„Letos mi kolejné zdražilo asi o 15 procent,“ říká studentka veterinárního lékařství v Brně Jiřina Marešová. Mimo jiné to pro ni znamená i to, že si musí pozorněji hlídat své útraty. „Mám dostatečné zázemí a práci, abych se dokázala se zdražováním vyrovnat, ale vyjít s rozpočtem je nyní náročnější. Budu si muset více hlídat, za co utrácím,“ popisuje Marešová, která bydlí na Kaunicových kolejích v Brně.
Pomoc nabízejí i školy
I když studenti mohou získat příspěvek na ubytování od státu, finanční podpora se navzdory inflaci nezvýšila. Příspěvek ministerstva školství pro všechny vysoké školy činí 664 korun na měsíc. Za jednolůžkový pokoj studenti platí v průměru 3 000 korun měsíčně. Za vícelůžkové pokoje pak 7 500 korun.
Svým studentům tak pomáhají i samotné školy. „Výše ubytovacího stipendia se pohybuje okolo tří tisíc korun,“ říká mluvčí Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně Radim Sajbot. „V každém semestru se příspěvek vypočítává zvlášť podle počtu studentů, kteří pro něj splnili zákonné podmínky,“ vysvětluje Sajbot. Žadatel musí například studovat v prezenční formě a nesmí mít trvalé bydliště ve stejném okrese jako vysokou školu.
Právě studentům brněnské Masarykovy univerzity se kolejné zvedne o 34 procent. Nová cena se od července pohybuje od 83 do 242 korun za noc, za vícelůžkový pokoj tak zaplatí mladí od 2 500 do 5 700 korun za měsíc. Na Mendelově univerzitě v Brně se ceny zvyšovaly v lednu, zhruba o 10 procent. Na pražské Karlově univerzitě si nově zájemci zaplatí měsíčně za vícelůžkový pokoj od 3 500 korun do 6 665 korun.
Zájem o koleje neklesá
Navzdory cenovému růstu je o studentské ubytování velký zájem. Například Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni hlásí plnou kapacitu. „Všech deset našich kolejí, tedy 2 568 lůžek, je plně obsazeno,“ potvrzuje tisková mluvčí ZČU Šárka Stará. Masarykova univerzita musela dokonce některé studenty odmítnout. Zájem o ubytování je stabilně vysoký.
„Koleje jsou aktuálně obsazeny ze sta procent,“ konstatuje mluvčí MUNI Sajbot. V současné chvíli eviduje univerzita pouze 20 vysokoškoláků, jejichž žádost o místo na koleji musela odmítnout. Maximální obsazenost je však pro MUNI pozitivním signálem. „I navzdory zdražování z důvodu aktuálních cen energií je současná částka pro studenty stále atraktivní,“ míní Sajbot.
Mezi šťastlivce, kteří získali místo na ubytovně, patří také student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Romanovskyi. „Vybral jsem si kolej, protože je o dost levnější než byt,“ podotýká ukrajinský vysokoškolák, který bydlí na Švehlově koleji v Praze. Podle jeho názoru by si všichni mladí lidé tenhle typ bydlení měli vyzkoušet. „Jde o neobyčejnou životní zkušenost a také možnost, jak si najít nové přátele,“ dodává Romanovskyi.
Razantní nárůst cen energií se však v konečné ceně kolejného zatím neprojevil v plné výši. „Pro velkou část studentů by situace mohla být skutečně likvidační,“ potvrzuje Sajbot. Proto se podle něj vedení Masarykovy univerzity rozhodlo, že velkou část navýšených nákladů za energie bude hradit i nadále ze svých rezerv. „Už teď víme, že nás to bude stát minimálně 60 milionů korun,“ dodal mluvčí MUNI.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci s CNN Prima NEWS.