Interview PLUS, David Krajíček - 2.3. v 14:41
Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky. Zásadní vliv mají i na pracovní příležitosti a tím pádem na zaměstnanost. Trend rodinného podnikání se rozmáhá také v Česku, ovšem oproti západním zemím máme desítky let zpoždění. I proto je třeba podobné firmy podporovat a pomáhat jim v rozvoji. Právě proto vznikla platforma Family Business Week.
Jaká jsou největší úskalí rodinného podnikání a jak zařídit, aby vše klapalo? Kolik v České republice funguje rodinných firem? To jsou otázky pro Davida Krajíčka, poradce rodinných společností a zakladatele české platformy Business Family Week, které padly v pořadu Interview Plus.
Rodinné podnikání na vzestupu
Rodinné podnikání je podle Davida Krajíčka jedno z nejběžnějších a také nejvýhodnějších. V mnohých zemích tvoří většinu trhu. A Češi se zjevně nechávají inspirovat.
„Rodina je nejlevnější pracovní síla. Víme, že v zahraničních rozvinutých ekonomikách je těch firem více než 70 %, což souvisí i s jejich vlivem na lokální ekonomiky. A u nás je ten trend velmi podobný a k podobným číslům směřujeme,“ říká David Krajíček.
Dodává ale, že zatím nelze mluvit o konkrétních číslech, v nichž bychom mohli počet rodinných firem v Česku vyjádřit. „Zatím neexistuje legislativní rámec, který by nám umožnil udělat přesnou statistiku. Ale máme kvalifikované odhady, dělají se průzkumy, zapojují se do toho univerzity. A je otázkou času, kdy tady taková legislativní úprava, která nám umožní ta čísla získat, vznikne.
Zásadní vliv na ekonomiku státu
Podle Davida Krajíčka mají rodinné podniky zásadní přínos na HDP, až 80 %. A stejně důležité jsou i v oblasti pracovních míst, která vytvářejí. „U nás je ten kvalifikovaný odhad kolem 50 % podílu na celkovém národním HDP. Totéž se týká i pracovních míst,“ uvádí zakladatel platformy Family Business Week s tím, že se jedná zhruba o dva miliony pozic a připomíná, že stále mluví o kvalifikovaném odhadu.
Průvodce složitými situacemi
V rodinném podnikání se snoubí dvě oblasti – byznys a vzájemné vztahy. Společné fungování nebývá snadnou záležitostí. Členové podniků se často ocitají v situacích, které si žádají rychlá rozhodování. Najít správnou cestu jim pomáhá právě David Krajíček. Častou situací, v níž lidé žádají radu, je třeba předání firmy následníkovi. „Zakladatel firmy v určitý moment života přemýšlí, kdo bude firmu vlastnit a kdo ji bude řídit. A těch možností, které tam jsou, je mnoho. Firmu může předat rodině, může ji prodat. Když je tam více společníků, mohou se domluvit na odkoupení podílu nebo naopak vyplacení se z firmy. A každá z těch cest představuje mnoho úskalí.“
Každý krok do neznáma poradce rodinných firem přirovnává k minovému poli, jímž se podniky snaží provést.
„Snažím se ono minové pole mapovat a chci zdůraznit, že moje spolupráce probíhá s celou rodinou. Je naprosto zásadní, aby se procesu rozhodování o budoucnosti zúčastnila rodina v nejužším kruhu, kterou to rozhodnutí ovlivní,“ říká David Krajíček.
Není výjimkou, když obchody v rodinách naruší vztahy a jednotliví členové se navzájem rozkmotří. I takovým situacím musí umět poradce rodinných firem čelit. Psychologem ale podle Davida Krajíčka být nemusí. „Psycholog nejsem. Co považuju za klíčové pro úspěšné zvládnutí této role, je schopnost empatie, schopnost vidět situaci v komplexním pohledu. Uvědomovat si, co všechno ovlivní rozhodnutí, které klient udělá. Protože když s něčím hýbete na straně firmy, ať už potenciálem konfliktu nebo nějakou zásadní hrozbou, projeví se to v celém rodinném systému. Celé je to o konfliktu hodnotových systémů.“
Family Business Week summit
Platforma Family Business Week (FBW) podporuje rodinné podniky během složitých proměn a procesů. Ale také nabízí propojení jednotlivých firem s ostatními.
Ptáte se, co si máte pod názvem Family Business Week představit? Vysvětlíme vám to hned v tomto příspěvku. 👇 Family...
Posted by Family Business Week on Wednesday, February 22, 2023
„FBW je tady proto, aby firmám pomohl se navzájem inspirovat, sdílet zkušenosti. Čerpat zkušenosti i od multigeneračních firem v zahraničí,“ říká David Krajíček a upozorňuje na blížící se událost – Family Business Week. Jak už název napovídá, jedná se o týdenní akci, při níž se společnosti vzájemně vzdělávají a inspirují. „V pondělí začneme setkáním v regionální partnerské firmě Lasvit. Proběhne setkání regionálních firem s prohlídkou provozu a sklárny a panelová diskuze. V úterý proběhne další setkání, to se bude odehrávat na Moravě, kde máme partnerskou firmu Liko-s. Ve středu nás čeká setkání v rodinném hotelu Budweiss, kde dáme dohromady podnikatele z jižních Čech, máme přislíbenou účast i významných představitelů komunální politiky, hejtmanství, primátorky apod.,“ uvádí David Krajíček s tím, že vrcholem týdenního programu bude summit rodinných firem.
„Což je historicky největší konference pro rodinné firmy, která bude mít mnoho nej. Jedním z nich je naprosto unikátní prostor, ve kterém se bude odehrávat.“
Summitu se podle zakladatele platformy Family Business Week zúčastní i podnikatelé ze zahraničí. Cílem akce je zdůraznit klíčovou ekonomickou a společenskou roli, kterou rodinné firmy na trhu všech zemí hrají. Koná se letos 5.–9. června.