Jed ropuchy, Gazprom a teď kulky v bazénu. Rusko řeší už sedmou záhadnou smrt oligarchy

V Rusku prošetřují již sedmou letošní podezřelou smrt tamního magnáta. Mrtvým je tentokrát multimilionář Jurij Voronov, který vedl dopravní firmu napojenou na Gazprom. Byznysmena našli v bazénu jeho vlastní vily v Petrohradě, v hlavě měl kulku.

Od začátku roku zemřelo za podezřelých okolností nejméně sedm vlivných ruských byznysmenů. Tím posledním je bohatý podnikatel Voronov, který měl obchodní vazby na giganta Gazprom, jenž exportuje zemní plyn z Ruska.

Jako v ostatních případech, vypadá i smrt Voronova na první pohled jako sebevražda. Média ale spekulují o tom, že byl podnikatel zavražděn. A k této verzi se už kloní i prokuratura.

Magnáta našli bez známek života na hladině bazénu v jeho vlastní vile na předměstí Petrohradu. Kousek od něj ležela pistole. Na dně nádrže vyšetřovatelé našli nábojnice.

Případem se v současnosti zabývá Vyšetřovací výbor Ruské federace, který přičítá Voronovu smrt „sporu s obchodními partnery“. Žena mrtvého měla vyšetřovatelům sdělit, že Voronov tvrdil, že ho „nečestní dodavatelé a partneři připravili o hromadu peněz“.

Voronov nebyl jediným magnátem, který letos na předměstí Petrohradu zemřel. Šíří se proto spekulace, že kdosi páchá vraždy tak, aby vyvolal dojem sebevraždy. Některé oběti navíc spojují vazby na Gazprom. Svou roli přitom může hrát i napětí způsobené v Rusku válkou na Ukrajině.

Šest dalších obětí

Prvním mrtvým oligarchou byl letos Leonid Shulman, který pracoval v Gazprom Invest. Našli ho ubodaného v koupelně. Rovněž na předměstí Petrohradu.

Smrt postihla v únoru také Alexandra Tjulakova, který taktéž působil v Gazpromu. Jeho milenka ho nalezla oběšeného. Vyšetřovatelé uzavřeli případ jako sebevraždu, podle médií měl ale byznysmen na těle zhmožděniny.

V dubnu spáchal údajnou sebevraždu 51letý Vladislav Avajev, který měl vazby na Kreml i na Gazprombank. Muž před svou smrtí prý zavraždil svou ženu Jelenu a 13letou dceru. Podle médií Avajeva rozčílilo, když zjistil, že ho Jelena podvedla, je těhotná, a to s jejich osobním řidičem. Podle jiné teorie měl ale Avajev příliš informací o jmění kremelských elit, a proto musel být umlčen.

Jen o pár dní později zemřel ruský multimilionář Sergej Protosenja, a to za velmi podobných okolností jako Avajev, což rozvířilo další spekulace. Oligarchu našli oběšeného ve Španělsku. Před údajnou sebevraždou měl sekerou zabít manželku i dceru. Jelikož měl ale i on vazby na Kreml, podle médií mohla být jeho sebevražda zinscenovaná.

Dalším v pořadí byl podle listu Daily Mail miliardář Alexander Subbotin, který působil ve vedení ropného giganta Lukoil. Ten zemřel v květnu, údajně se prý řídil radou šamana a doplatil na to životem. Podle některých lidí byl Subbotin ve skutečnosti otráven, a to jedem ropuchy, který vyvolal infarkt.

Minulý týden zemřel další ruský multimilionář Jevgenij Palant i se svou ženou Olgou. Jejich ubodaná těla našla dcera Polina. Oběti byly nahé.

Tagy:
smrt vyšetřování podezřelý Rusko Gazprom oligarcha Jurij Voronov

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.