V pondělí se po prázdninách do škol vrátí prvňáci, druháci a také děti z mateřských a speciálních škol. Ostatní ročníky a školy zůstávají i nadále na distanční výuce. Změní se také přijímací zkoušky například pro zájemce o vysokoškolské studium. Většina žáků a studentů by se mohla do škol vrátit, až bude Česko ve druhém stupni protiepidemického systému PES.
Zatímco některé děti by si ještě vánoční prázdniny protáhly, jiné už se na výuku těší. A hlavně se nemohou dočkat toho, až budou znovu ve třídě, a ne jen za obrazovkou. „Jsem ráda, protože se hodně těším na kamarády a taky na paní učitelku. Ve škole to líp vysvětluje,“ říká druhačka Emma.
„Děti na prvním stupni základní školy podle mě prezenční výuku potřebují podstatně víc než starší děti. Že se v tom musíme naučit fungovat všichni – jak učitelé, tak rodiče, žáci nebo studenti, je myslím trend dnešní doby,“ doplnila Emmina maminka.
Původní plán na návrat všech dětí do škol 4. ledna překazil přechod Česka do pátého stupně systému PES. „Já se přiznám, že jsem zklamaná. Pořád jsem vnitřně doufala, že přes Vánoce a svátky se to uklidní, že vyrazíme alespoň v nějaké sevřenější formaci, ale že půjdou jenom dva ročníky, to mě nenapadlo,“ uvedla ředitelka Masarykovy základní školy v pražském Újezdě nad Lesy Hana Cermonová.
„My bychom jako učitelé byli rádi, aby těch dětí šlo co nejvíc, ale rozumíme tomu, že ta zdravotní situace je špatná,“ řekl prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
Pravidla návratu do škol
Prvňáci a druháci, kteří se v pondělí vrátí do lavic, budou muset nosit roušky po celou dobu, kdy budou ve škole. Zakrytá ústa a nos naopak nemusí mít děti v mateřských a speciálních školách. Učitel může výjimečně nahradit roušku či respirátor ochranným štítem, pokud je to nutné a pokud bude dodržovat dvoumetrový odstup od žáků.
Ve školách se také bude muset pravidelně větrat – vždy pět minut o přestávkách a uprostřed každé hodiny, případně každých 30 minut.
Děti, které zůstávají na distanční výuce, popřípadě jejich blízcí, mohou do jídelny pouze pro oběd s sebou. Pro žáky, kteří do školy chodí, budou při stravování platit stejná pravidla jako pro neveřejné provozovny. Mezi jednotlivými třídami se pak budou muset udržovat rozestupy, v jídelně by se v jeden moment nejlépe neměly třídy vůbec sejít. A to ani s těmi, kteří si berou oběd domů.
Rodiče nebo další lidé, kteří například děti vyzvedávají, budou moci do školních budov jen ve výjimečných případech. Navíc by se neměli setkat s jinými žáky či studenty. U předškoláků budou smět doprovázející osoby i do šaten v mateřských školách.
Školní družiny nebo kroužky mohou fungovat pro žáky, kteří se účastní prezenční výuky, ale pouze „za dodržení homogenity skupin stejné jako ve třídě“. Ani v družině by se tak neměli potkávat kamarádi z různých ročníků.
V provozu budou také internáty a domovy mládeže, alespoň pro žáky v prezenční výuce a také studenty, kteří by měli vládou nařízenou pracovní povinnost podle krizového zákona.
Všechna opatření podle PES pro oblast školství najdete zde.
Kdy by se do školy mohly vrátit vaše děti?
Žáci zůstanou na distanční výuce minimálně do 10. ledna. Poté bude záležet na aktuálním vývoji epidemické situace. Obecně by podle protiepidemického systému PES mělo platit, že aby Česko přešlo do nižšího stupně, musí být rizikový index na nižší hodnotě alespoň týden.
Česko se nyní nachází v pátém stupni PES, v němž do škol mohou právě jen žáci 1. a 2. ročníků ZŠ, případně i starší, pokud jde o tzv. malotřídku. Děti se mohou v pondělí vrátit také do mateřských a speciálních škol, případně těch při výchovných ústavech. Výjimku mají také studenti zdravotnických a pedagogických oborů v případě praktické výuky.
Stupeň čtyři by znamenal návrat všech žáků prvního stupně základních škol a také devátých ročníků. Šesté až osmé třídy by se měly střídat po týdnech. Ze studentů středních škol by se prezenční výuka týkala jen těch v posledních ročnících, ve skupinách po 20 by ale mohli být i další při praktické výuce. Podobné opatření by platilo také pro vysokoškoláky. Do uměleckých či jazykových škol by mohli žáci chodit na individuální hodiny.
Opatření podle systému PES pro oblast školství
Ve třetím stupni se do škol podle tabulky PES vrátí i zbývající středoškoláci, třídy se ale musí střídat po týdnech. Do přednáškových aul mohou nově studenti prvních ročníků vysokých škol, maximálně ale po dvaceti. Deset žáků může být na hodině v jazykové nebo umělecké škole. Jinak zůstávají pravidla stejná.
Další velkou změnu by znamenal stupeň dva, kdy by se k prezenční výuce vrátili všichni žáci a studenti. Děti by mohly chodit i na hodiny tělocviku, zpěvu a plavání, povolené by ale stále nebyly školy v přírodě nebo sportovní kurzy. Na vysokých školách by se mohly přednášky konat pro 50 lidí.
I v prvním stupni zůstanou některá omezení, například univerzity třetího věku jsou stále na distanční výuce. Kapacita vysokoškolských přednášek se zvýší na 100 osob a povolí se i zmiňované školy v přírodě a vícedenní výlety. Roušky pak zůstanou povinné ve společných vnitřních prostorách škol.