Na řadě míst v České republice se opět objevují roušky, ať už povinně či dobrovolně. Povinně zakrytý nos a ústa platí na celém území Česka pro návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení a hromadných vnitřních akcí nad 100 osob. Další lokální opatření se týkají jednotlivých oblastí, a to podle tamní epidemiologické situace.
Povinnost nosit roušku ve svých prostorách zavedlo například ministerstvo zemědělství, které sídlí v Praze na Těšnově. „Všichni návštěvníci i zaměstnanci musí v prostorách ministerstva nosit roušku. Toto nařízení je součástí preventivních opatření proti šíření koronaviru,“ sdělil resort na svém webu.
Úřad vlády ČR zavedl povinné roušky pro své zaměstnance jen ve společných prostorách, v kancelářích je mít na obličeji nemusí. Povinné jsou ale například pro novináře, kteří na úřad přijdou.
Lidé nosí roušky, i když nemusí
Z pozorování redaktorů CNN Prima NEWS vyplývá, že se roušky vracejí i do pražských tramvají a autobusů, kde nejsou na rozdíl od metra povinné. „Je to jistota s ohledem na neustále se měnící opatření a omezení. A alespoň částečná ochrana před přenosem,“ vysvětlil jeden z cestujících pro CNN Prima NEWS, proč nosí roušku.
Virus jsme podcenili. Zdá se nakažlivější, než jsme si mysleli, řekl Smejkal
Nárůst počtu případů nákazy koronavirem opět zrychlil, po mírnějším víkendu se v pondělí čísla pozitivně testovaných znovu přiblížila ke dvěma stovkám. Podle hlavního epidemiologa Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petra Smejkala by se měla čísla v souvislosti s koronavirem lidem srozumitelně vysvětlovat. Řekl to v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.
Zakrytá ústa a nos mají dobrovolně často i lidé v autobusech a tramvajích v Brně. Jiná je situace v Ostravě, povinnost nosit roušky v ostravském MHD nařídila tamní krajská hygienická stanice už 17. července.
Roušky se nosí i na velkých společenských a politických akcích. Například Hospodářská komora pořádá ve čtvrtek celostátní sněm, na němž zvolí nové vedení. Novináře v pozvánce prosí o nošení jednorázových roušek, které budou rozdávány v průběhu celé akce.
K opětovnému využívání roušek v MHD a v uzavřených prostorách vyzval ve druhé půlce července ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSSD). „Bohužel se ukazuje, že situace v ČR se postupně zhoršuje. Je potřeba, aby ministr zdravotnictví co nejrychleji oznámil, jaký je plán do budoucna. Nicméně nemusíme čekat, až nám ministerstvo něco nařídí. Můžeme konat hned,“ uvedl na svém Facebooku.
Hamáčkem spravovaný resort vnitra ale nepřistoupil, co se roušek týče, ke stejnému kroku jako ministerstvo zemědělství. Zaměstnanci resortu si je mají brát pouze tehdy, hovoří-li s někým zvenčí. „Státní tajemník v ministerstvu vnitra svým opatřením ze 24. července doporučil zaměstnancům používat ochranné prostředky dýchacích cest, pokud jsou v kontaktu s veřejností,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Adam Rözler.
Na Slovensku platí přísnější opatření. Na co si dát pozor při cestě k sousedům?
Vysoké Tatry na Slovensku jsou jedním z míst, kam každoročně vyrážejí tisíce Čechů na dovolenou. Jaká je situace na hranicích a jaká opatření platí na Slovensku kvůli koronaviru, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS Jaroslav Gavenda.
Na jih Čech a na Vysočinu se roušky vrátily ve středu
Povinnost nosit roušky na řadě míst se vrátila do Jihočeského kraje a na Vysočinu. Kvůli šíření koronaviru je lidé na Vysočině musí mít ve zdravotnických zařízeních, lékárnách a sociálních službách. Na jihu Čech nařízení platí pro nemocnice, domovy pro seniory a úřady. V Prachaticích je povinné nošení roušek pro všechny ve veřejných vnitřních prostorách mimo bydliště. Zvláštní opatření přijaly také Moravskoslezský, Liberecký i Ústecký kraj.