Podle výzkumníků z bonnského Institutu ekonomie práce dokáže ochrana úst a nosu snížit rychlost šíření koronaviru až o čtyřicet procent. Vyplývá to z jejich nejnovější studie. Celkový počet registrovaných případů nákazy je tak díky takovému krytí nosu a úst nižší o dvě až třináct procent v závislosti na zkoumaném regionu.
Že nošení roušek, šátků či jiných obličejových ochranných pomůcek má vliv na tempo šíření kapénkové infekce, je poměrně známý fakt. Dosud se ale vedly spory o tom, jak moc tyto ochranné prostředky v boji proti koronavirové nákaze pomáhají. Vědci z Institutu ekonomie práce (Institute of Labor Economics) nyní přišli s tím, že efekt je skutečně významný.
„Když 6. dubna došlo k zavedení povinnosti nošení roušek v Jeně, počet nových potvrzených infekcí klesl téměř na nulu,“ stojí ve studii německého institutu. V ostatních spolkových zemích se tato povinnost zaváděla mezi 20. a 29. dubnem. „Vidíme silnou statisticky významnou souvislost mezi nošením roušek na veřejnosti ve městě Jena a citelným poklesem nových potvrzených případů. Naše závěry jsme si ověřili pomocí kontrolního vzorku a potvrdilo se, že brzké povinné nošení roušek snížilo celkový počet případů až o čtvrtinu,“ tvrdí dále výzkumníci.
Nenoste je, noste je
Největší pokles vědci zaznamenali ve věkové skupině šedesát a více let. A to až o padesát procent. Svoje závěry porovnávali s daty získanými po 6. dubnu v ostatních německých městech s podobnou demografickou strukturou a ukázalo se, že efekt nošení roušek je opravdu velice významný. Výzkumníci nicméně sami přiznávají, že jejich zjištění nemusí být přenositelná do jiných zemí. „Německo je jediná země, kde byl tento výzkum proveden. V jiných zemích a klimatických podmínkách mohou být výsledky odlišné,“ píší.
Zároveň nebrali v potaz prostorové závislosti v takzvané epidemické difuzi viru neboli jak je jeho šíření ovlivňováno hustotou koncentrace nakažených osob na daném prostoru. V neposlední řadě upozorňují, že nebyli schopni zachytit vliv různých typů obličejových masek, protože každá nositele před šířením viru chrání jinak intenzivně. „To vyžaduje další analýzy. Naše výsledky poskytují jen některé počáteční empirické důkazy o této důležité věci,“ dodali vědci z Bonnu.
Kolem účinnosti nošení roušek se v průběhu koronavirové pandemie budily vášně. Česká vláda povinnost nosit je zavedla v polovině března, jenže se zjistilo, že je jich nedostatek. Lidé si je tedy začali šít sami. Ještě 24. dubna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) říkal, že roušky neodložíme přinejmenším do konce června. Od některých reprezentantů Světové zdravotnické organizace dokonce v jednu chvíli zaznělo, že roušky proti šíření koronaviru příliš nepomáhají, krátce poté ale připustili, že skutečně mohou fungovat. Němečtí vědci nyní podali jeden z důkazů, který vyznívá pro roušky.