Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
Iveta Radičová
Výpis příspěvků ke štítku „Iveta Radičová“
Křižovatka pro Slovensko. Atentát na Fica může přinést tvrdší cenzuru i řetězit násilí
Slovensko po atentátu na premiéra Roberta Fica stojí na křižovatce. Buď se podaří mimořádně napjatou náladu ve společnosti utišit, anebo se roztočí další kolotoč násilí. Na Slovensku se bojí příchodu cenzury, Evropa se pak podle expertů děsí propuknutí otevřeného konfliktu.
Kocáb o válce: Máme tu čest s opravdovým zlem. Plány Pavla a Čaputové mají emocionální rozměr
Češi se rozhlédli a pochopili, že máme čest s opravdovým zlem, řekl o ruské agresi na Ukrajině bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS zároveň podotkl, že společná cesta na Ukrajinu, kam plánuje český prezident Petr Pavel v dubnu vyrazit se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, má i emocionální význam a může inspirovat Evropskou unii.
Radičová: Kdybych měla prezidentku Čaputovou a Fialovu vládu, byla bych spokojená
Za prezidentku Zuzanu Čaputovou ze Slovenska a k tomu vládu premiéra Petra Fialy (ODS) z Česka. Tak by si ideální složení nejvyšších ústavních činitelů představovala bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová. Ta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala své vnímání rozdělení Československa před 30 lety a zároveň zhodnotila cesty, kterými se samostatné Česko a Slovensko vydaly.
Vášáryová: Jako Československo bychom byli silnější. Bylo třeba udržet uzdu, říká Klaus
Česko a Slovensko jsou již 30 let samostatnými státy. Život se v každé zemi ovšem odvíjel trochu jiným směrem. Zatímco v Česku si například stále držíme vlastní měnu, Slováci skočili do eurozóny jen pár let po vstupu do Evropské unie. Jak na rozpad vzpomínají Václav Klaus, Iveta Radičová, Robert Fico či Magda Vášáryová?
Rozdělení republiky těší více Slováky než Čechy, ukázal průzkum. Uvítali by ale referendum
Od rozdělení Československa uplynulo již 30 let. Česko a Slovensko 1. ledna 1993 opustily společnou federaci a vydaly se vlastní cestou. Obě země a jejich národy si však zůstaly mimořádně blízké. Jak se nyní Češi a Slováci staví k tehdejšímu rozdělení? A je v pořádku, že o něm rozhodly politické špičky, nebo mělo proběhnout referendum?
Nové politické dno? Čaputová je americká k**va, vyhecoval Fico a spol. fanoušky
Slovensko aktuálně řeší otázku vydání expremiéra Roberta Fica policii kvůli údajnému založení zločinecké skupiny. Na sněmovní hlasování stále nedošlo, ale Fico již naplno mobilizuje své fanoušky. Na prvomájové demonstraci v Nitře se i s jeho velkým přičiněním utrhli ze řetězu. Místopředseda Směru-SD L'uboš Blaha dav vyburcoval ke skandování, že prezidentka Zuzana Čaputová je „americká k**va“ a vulgarismy si neodpustil ani sám Fico.
Radičová: Fico byl vždy vulgární, ale nepodceňujme ho. Mohl by se vrátit k moci
Slovenská expremiérka Iveta Radičová říká, že jejího předchůdce a zároveň i nástupce Roberta Fica není radno podceňovat ani v budoucnu. Jeho Směru-SD totiž po loňském pádu rostou preference a společně s novou stranou Hlas-SD Petera Pellegriniho by se mohl vrátit zpět k moci. Radičová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dodává, že Pellegriniho strana je v podstatě jen „Směr 2“, protože představuje úplně stejnou politiku.
Radičová: Slovenskou vládu čekají časované bomby, covid nezvládly ani nejbohatší země
Slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera má před sebou velmi těžké zkoušky a má na stole hned několik časovaných bomb. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS před tím varuje bývalá předsedkyně vlády našich východních sousedů Iveta Radičová. Hovoří mimo jiné i o krizi spjaté s pandemií. V tomto směru Radičová kritická není, podle ní si s pandemií dostatečně neporadily ani ty nejbohatší a nejvyspělejší státy Evropy a světa.
Migrace pro nás není téma, zlý strýček Brusel neexistuje, říká expremiérka Radičová
Svěřujeme moc do rukou lidí, kteří nectí individuální svobody a zaměňují si politiku s udržením moci. Časem se z nich vzpamatujeme, ale vyměníme je za lidi, kteří spíše než reálná řešení nabízejí pohádky. Takto popisuje současnou politiku bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Ta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné řekla, že migrace, o které se často hovoří, není pro Slovensko ani Česko téma. Útoky na Evropskou unii považuje za hloupost.
Na Slovensku hrozí rozpad vlády. Matovič musí rezignovat, požadují koaliční strany
Koaliční krize na Slovensku se prohlubuje, vládě Igora Matoviče reálně hrozí rozpad. O jejím opuštění hovoří koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi. Šéf SaS Richard Sulík dokonce prohlásil, že pokud Matovič na post premiéra nerezignuje, může SaS z koalice odejít. Obětí krize se přitom už v minulém týdnu stal ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Rezignoval poté, co jeho hlavu žádaly zmiňované koaliční strany.
Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly
V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.
Rozhodnutí o nevině Kočnera prohloubí nedůvěru Slováků v instituce, říká Radičová
Soud v kauze Kuciak ve čtvrtek rozhodl, že podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová jsou nevinní ve věci objednání vraždy mladého novináře a jeho snoubenky. Co to vypovídá o slovenském soudnictví? A jaké se nyní otevírají možnosti? Na tyto a další otázky odpovídala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová.