Páteční hlasování o mimořádném příspěvku pro důchodce rozdělilo tři strany, které tvoří koalici Spolu. Zatímco lidovci vládní návrh podpořili, poslanci ODS a TOP 09 hlasovali proti s varováním, že je potřeba šetřit.
Sněmovna v pátek odhlasovala mimořádný příspěvek pro důchodce. Nad zákonnou valorizaci, která bude od roku 2022 průměrně 458 korun, dostanou senioři dalších 300 měsíčně navíc. „Bude to ekonomická katastrofa,“ varoval poslanec TOP 09 Jan Jakob.
Pro 300 korun důchodcům zvedli ruce poslanci vládních ANO a ČSSD, ale také komunisté, SPD a lidovci. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka hlasování pro vládní návrh zdůvodnil tím, že jeho strana chtěla, aby prošel návrh, že za každé vychované dítě k penzi přibyde od roku 2023 mimořádný příspěvek 500 korun.
„Důchodci si zaslouží zvednout penze, musíme ale říct, kde na to chceme vzít, jinak jde jen o předvolební populismus. Vyzvala jsem proto vládu, aby se zaměřila na výdajovou stránku rozpočtu a začala šetřit. Náš dluh roste po Kypru nejrychleji v celé EU. Nejvyšší čas se probrat,“ kritizovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Vláda nezodpovědně zvyšuje schodek státního rozpočtu. Namísto smysluplných investic ale vyhazuje peníze z okna. To musí skončit! Proto vyzýváme vládu, aby racionalizovala výdaje státního rozpočtu a hledala úspory na straně provozních výdajů státu,“ uvedla TOP 09 na Twitteru.
Závěrečné hlasování o navýšení výdajů na důchodový systém o 30 miliard ročně. Člověk si klade otázku, zda je Spolu ještě koalice, neshodnou se na daních, neshodnou se na důchodech a neshodnou se na exekucích. na čem se shodnou? https://t.co/Qwj2tL3FdO
— Mikuláš Ferjenčík (@Mikiferjencik) July 30, 2021
Na rozkol v koalici Spolu upozornil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Závěrečné hlasování o navýšení výdajů na důchodový systém o 30 miliard ročně. Člověk si klade otázku, zda je Spolu ještě koalice, neshodnou se na daních, neshodnou se na důchodech a neshodnou se na exekucích. Na čem se shodnou?“ glosoval na sociálních sítích.
Pekarová ale CNN Prima NEWS řekla, že hlasování lidovců nevnímá nijak úkorně. „Poslanci KDU-ČSL hlasovali podle svých dlouhodobých programových priorit. Nicméně jednoznačně se shodujeme na tom, že financování důchodů se nesmí řešit zvyšováním státního dluhu, ale naopak úsporami na výdajové straně rozpočtu,“ sdělila.
Nadšený nejsem, říká Skopeček
Dodala, že v tomto smyslu navrhla i doprovodné usnesení, které podpořili všichni poslanci koalice Spolu. „Bohužel jej nepodpořili vládní poslanci. Výdaje státu za současné vlády šíleně nabobtnaly a státní rozpočet je mimo ekonomickou realitu. Jsem si jistá, že v příští vládě budeme schopni úspory nacházet,“ podotkla pro CNN Prima NEWS Pekarová.
„Nadšený z toho samozřejmě nejsem, ale pokud se to děje výjimečně, jako v tomto případě, tak v tom nevidím pro koalici Spolu zásadní problém. Navíc pro KDU-ČSL je to dlouhodobé téma a priority,“ komentoval pro CNN Prima NEWS poslanec ODS Jan Skopeček.
Zdůraznil, že dopady do rozpočtu budou velké. „Osobně prostě nemohou hlasovat pro návrhy, které dál zvyšují už tak přebujelé vládní výdaje, aniž by byly zároveň hledány úspory v jiné oblasti,“ dodal Skopeček.