Přestože vláda má na letošní rok naplánovaný rozpočtový schodek ve výši 500 miliard korun, konečný výsledek bude lepší. Ekonomové totiž věří, že české hospodářství se ve druhém pololetí rozjede naplno, což se pozitivně odrazí na lepším výběru daní i odvodů na sociální pojištění. Ani tak to podle nich ale nebude stačit na snížení deficitu pod loňskou úroveň.
Stát hospodařil za prvních pět měsíců letošního roku se schodkem ve výši 255 miliard korun. Pokud by pokračoval nastoupený trend i ve zbytku roku, na konci prosince by se vyšplhal vysoko přes plánovaného půl bilionu. Jenže podle odborníků nelze takto jednoduchou matematiku aplikovat. Už během června, ale nejpozději ve druhém pololetí se začne projevovat rozvolnění protiepidemických opatření a kola české ekonomiky se začnou rozjíždět na plné obrátky.
Schodek rozpočtu stoupl na 255 miliard. Jde o nejhorší květnový výsledek od vzniku ČR
Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 255 miliard korun z dubnových 192 miliard korun. V úterý o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší květnový výsledek od vzniku České republiky. Loni ke konci května byl schodek 157,4 miliardy korun.
„V našich odhadech nám schodek státního rozpočtu pro tento rok vychází někde kolem 400 miliard korun. Projeví se rozvolnění ekonomiky a rozpočtové příjmy se ve druhém pololetí budou vyvíjet lépe než v prvních šesti měsících,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Podle ní jsou jisté náznaky na příjmové straně patrné již nyní.
Horší než loni
„Také se domnívám, že stát bude letos hospodařit lépe, než si naplánoval. Schodek bych viděl okolo 450 miliard,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Rovněž on je přesvědčen, že se v rozpočtu začne projevovat zrychlení hospodářského růstu. „Zároveň se budou vypínat vládní podpůrné programy, což zpomalí růst výdajů,“ dodal Křeček.
Makroekonomický analytik České spořitelny Michal Skořepa odhaduje letošní rozpočtový schodek na 430 miliard korun. „Jde samozřejmě o velmi hrubý odhad s přesností na nízké desítky miliard a je podmíněný nyní dostupnými informacemi. I tak už ale začíná být zřejmé, že letošní hospodaření vlády dopadne ještě hůř než loni,“ uvedl Skořepa ve své čtvrteční analýze Ranní restart.
Hrozí Česku zhoršení ratingu? Vláda nesmí s nápravou rozpočtu otálet, varují experti
Hospodaření státu skončilo ke konci dubna dalším smutným rekordem. Schodek 192 miliard korun je dokonce horší výsledek než za celý rok 2009, kdy Česko čelilo následkům globální finanční a hospodářské krize. Ratingová agentura Moody's konstatovala, že česká vláda dosud nepřijala žádné smysluplné plány na nápravu veřejných financí.
Za kolik může covid?
Ekonomové shodně upozorňují, že ne celý letošní rozpočtový deficit lze vysvětlit dopady koronavirové pandemie. Liší se pouze v tom, jak velkou část schodku je možné covidu přičíst na vrub. Podle Michala Skořepy bude covid moci jen asi za 200 miliard korun. Zbylých 230 jde tedy na účet vládní fiskální politiky.
„Na covid se dá svést přibližně 150 miliard korun, nejvýše však 200 miliard,“ odhadla Helena Horská. Podle ní je stále nutné počítat s tím, že by ještě na podzim mohla přijít jedna menší vlna epidemie, která by ale měla podstatně menší dopady na rozpočet než vlny dosavadní. „Doufám, že nepřijde, protože věřím, že bude značná část populace proočkovaná, ale i přesto by na to měl být stát připraven,“ dodala členka nezávislé občanské iniciativy KoroNERV-20.
Podle Štěpána Křečka existuje mezi covidovým a necovidovým rozpočtovým schodkem tenká hranice. „Ono se to nedá úplně striktně oddělit. Nakonec i zrušení superhrubé mzdy a snížení daní, které se projevilo nižšími rozpočtovými příjmy, lze považovat za opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií,“ řekl. Sám přitom odhaduje že schodek, který nesouvisí s covidem, se dá vyčíslit maximálně na 150 miliard korun. Tedy, že jeho naprostá většina jde na vrub právě pandemii.