Rukojmí jménem jaderná elektrárna. Co se stane v Záporoží, když Ukrajinci prorazí?

Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) nadále vyjednávají s Rusy o vylepšení podmínek v areálu Záporožské jaderné elektrárny. Objevují se totiž spekulace, že pokud se Ukrajincům podaří protiofenziva, Rusové se mohou v elektrárně zabarikádovat a vydírat Kyjev.

Ruská armáda obsadila areál Záporožské jaderné elektrárny, který se nachází na levém břehu Dněpru, už v prvních týdnech invaze. Tamní struktury Rusové dokonce opakovaně ostřelovali, čímž šokovali celý svět a rozvířili obavy z úniku radiace.

Jaderná elektrárna v omezeném provozu nadále funguje. Rusové ale podle listu The New York Times práci zaměstnancům ztěžují a hlášené byly i případy mučení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci rozdrtili ruský konvoj. Věže tanků létaly vysoko do vzduchu

Vzhledem k citlivosti objektu, který se v podstatě nachází na frontě mezi ukrajinskou a ruskou armádou, se snaží situaci kontrolovat zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která spadá pod OSN.

Její šéf Rafael Grossi navštívil osobně okupovanou elektrárnu minulý týden. Zrovna v době, kdy se množí domněnky o zahájení ukrajinské protiofenzivy, při které by mohly jednotky Kyjeva postoupit dále na východ. Jenže co by se v takovém případě stalo s elektrárnou?

Jaderné vydírání

Zástupci OSN vnímají obavy, že jaderná elektrárna může sehrát během protiofenzivy důležitou roli. Grossi pro americkou PBS popsal své zkušenosti s nedávnou návštěvou elektrárny.

„Na obou stranách fronty je teď větší počet vojáků i těžké vojenské techniky. V okolí neustále dochází k explozím a detonacím. Dokonce jsem musel překonat minové pole, abych se tam dostal, což dříve nebylo. V tuto chvíli je možné cokoli, útok zvenku, sabotáž zevnitř,“ sdělil Grossi.

Generální ředitel IAEA upozorňuje, že Rusové použijí elektrárnu jako „páku“, kterou by mohli Ukrajince vydírat.

„Tyto obavy jsou jádrem toho, o co se snažím. Původně jsme chtěli vytvořit nějakou ochrannou zónu kolem elektrárny,“ konstatoval Grossi s tím, že se posléze OSN zaměřila na dosažitelnější cíle.

„Například aby se nestřílelo na elektrárnu. Toho se dá docílit. Nebo další velmi důležitý závazek – aby se elektrárna nevyužívala jako vojenská základna. Takže chci, aby se mnou všichni souhlasili. Dohodnout se navzájem, to je v současnosti nemožné,“ popsal šéf IAEA.

Grossi se vyjádřil také k údajnému mučení zaměstnanců elektrárny. „Ano, existují oficiální informace o zranění zaměstnanců a také o obětech. Někteří z nich dříve sloužili v ukrajinské armádě, jiní dali otevřené najevo své proukrajinské postoje. To stačilo k tomu, aby je Rusové uvěznili ve sklepení a několik týdnů je mučili,“ řekl Grossi.

Hlavní snahou jeho týmu je proto přesvědčit Rusy, aby snížili vojenskou aktivitu v areálu jaderné elektrárny, a zasloužili se tak o zmírnění napětí, které je od začátku války spojené s hrozbou jaderné katastrofy.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusové v současnosti dopouští „jaderného vydírání“.

Tagy:
radiace jaderná elektrárna OSN Ukrajina vydírání Rusko Záporožská jaderná elektrárna Mezinárodní agentura pro atomovou energii protiútok