Rusko je dnes stejné jako SSSR, byla to zákeřná agrese. Politici připomínají rok 1968

Na výročí srpnové okupace z roku 1968 vzpomínají nejvýznamnější čeští politici. Tentokrát se však kvůli ruské invazi na Ukrajinu jedná o trochu jiné výročí a mnozí vládní představitelé současnou situaci připomínají právě v souvislosti s rokem 1968. Výročí by nám podle nich mělo připomenout, proč máme nadále podporovat ukrajinské obránce.

Společný vzkaz natočili premiéři Česka a Slovenska Petr Fiala a Eduard Heger. V něm srpnovou invazi přirovnali k současnému dění na Ukrajině. „Přestože se Česko a Slovensko rozdělily už před devětadvaceti lety a nyní fungují jako dvě samostatné země, bohatá společná historie nás stále spojuje. To se týká i vzpomínky na 21. srpen 1968. K výročí jsme pro vás natočili s Eduardem Hegerem video. Podívejte se na něj, prosím,“ vyzval český předseda vlády na Twitteru.

Výročí připomněl také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). „Dnes si připomínáme výročí napadení Československa sovětskými vojsky i armádami dalších států Varšavské smlouvy. Tento den bychom měli věnovat vzpomínce na všechny oběti této zákeřné a násilné agrese. Naše společnost byla na cestě ke svobodě. Místo toho lidem invaze zničila všechny naděje a oddálila pád totalitního režimu o dalších 21 let. Přišli jsme o velkou část elit, která odešla za lepším životem do zahraničí. Je to pro nás poučení, že podobným hrozbám se do budoucna musíme umět bránit a že naše bezpečnost není, zvlášť v dnešní době, samozřejmost,“ napsal na sociální sítě.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase připomněla ty statečné, kteří se proti okupaci vymezili. „Chtěli větší svobodu, ale to se Moskvě nelíbilo. Odpovědí byla okupace, smrt nevinných lidí a zmařená budoucnost mnoha generací. Před 54 lety nám Sovětský svaz ukázal, že cokoli svobodného mu je cizí a Rusko je dnes stejné. Musíme Ukrajincům pomoci, aby agresora porazili. Čest památce hrdinů, kteří zaplatili svými životy v boji za svobodnou budoucnost a kteří je nasazují i dnes,“ napsala.

Podobně hovořil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „21. srpna 1968. Datum, které změnilo život naší země. K nám do Československa přišla ‚bratrská pomoc‘. O pár let dřív v Maďarsku to zase byla ‚operace pro nastolení pořádku‘. A teď se kousek na východ od našich hranic odehrává ‚speciální vojenská operace‘,“ napsal.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl slavné vysílání rozhlasu. „Je to 54 let, co dvě hodiny po půlnoci zazněla z rozhlasu zpráva, že vojska Varšavské smlouvy zahájila okupaci Československa. Mějme proto neustále na paměti, že bezpráví i v sebevzdálenější zemi se dotýká i nás a že svoboda a demokracie nejsou zadarmo,“ sdělil na Twitteru.

K výročí se vyjádřila například také šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. „Dnes si připomínáme výročí napadení Československa sovětskými vojsky i armádami států Varšavské smlouvy, které znamenalo nejen řadu ztracených životů, ale i nadějí a jednoho velkého snu. Toto výročí nám mimo jiné připomíná i to, kam až vede touha prosadit svět jen podle svého. Agrese z 21. srpna 1968 byla však jen první částí devastace tehdejšího Československa. Byla tu také normalizace a šílený plán komunistů, který spočíval v neustálém vytváření nepřátel a očerňování těch, kteří nechtěli žít podle představ strany a vlády,“ napsala na Twitteru.

Tagy:
Slovensko Twitter Československo Sovětský svaz Česko Rusko Eduard Heger vojenská okupace ruská invaze na Ukrajinu Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Infobox
sledujeme živě
23:38

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství