Chce Rusko zaútočit na Ukrajinu ze severu
Rusové si v prvních devíti měsících letošního roku koupili téměř o polovinu více antidepresiv než ve stejném období loňského roku. Podle agentury TASS to vyplývá z údajů Centra vývoje pokročilých technologií (CRPT). Výrazně vzrostla také spotřeba léků na uklidnění.
Od počátku roku do konce září si Rusové podle TASS v lékárnách vyzvedli 8,4 milionu balení antidepresiv v hodnotě pěti miliard rublů (přes dvě miliardy korun).
Nelítostný rozkaz ruských velitelů: Máme zastřelit všechny, kteří z fronty utíkají
Ústup z Ukrajiny je pro některé ruské okupanty takřka nemožný. Na části fronty totiž velení údajně rozestavělo linii s vojáky, kteří mají nařízeno střílet na všechno, co před sebou uvidí. A to včetně svých krajanů. Dokládá to zachycený telefonát mezi ruským vojákem a jeho partnerkou, v němž dívce svěřuje, jaké rozkazy od velitele dostal.
Meziročně tak nárůst činí u počtu prodaných balení 48 procent a u výdajů na antidepresiva dokonce 70 procent. O 44 procent vzrostla v Rusku meziročně také spotřeba léků na uklidnění.
Podle statistiky si pro antidepresiva do lékáren chodí především lidé ve velkých městech. Největší spotřeba těchto léků je v Moskvě a jejím okolí a v druhém největším městě Ruska Petrohradu, na předních příčkách ve spotřebě antidepresiv je také Rostovská oblast, která sousedí s východní Ukrajinou.
Rusko zahájilo v únoru válku proti Ukrajině. V reakci na ni přijaly EU, USA, Británie a některé další země protiruské sankce. Zda s válkou a jejími hospodářskými dopady vyšší výdaje za léky proti depresím a preparáty na uklidnění nějak souvisí, není jasné, uvedla v pátek agentura DPA.
Je to ale velmi pravděpodobné. Kvůli válce totiž Rusko opustily globální společnosti, ubylo práce a ruským občanům se rovněž ztížilo cestování. V posledních týdnech pak zemi devastují problémy spojené s mobilizací.