Ruský prezident Vladimir Putin bude schopný do šesti let rozpoutat další válečný konflikt a napadnout NATO, uvádí ve své analýze think tank Německá společnost pro zahraniční politiku (DGAP). Šéf polského Národního bezpečnostního úřadu Jacek Siewiera je přesvědčený, že útok může přijít mnohem dříve a země Severoatlantické aliance musí být na konfrontaci připraveny do tří let, píše polský Nasz Dziennik.
„Hodiny začnou tikat ve chvíli, kdy skončí intenzivní boje na Ukrajině. Pak může Rusko přesměrovat svou současnou výrobu na obnovu ozbrojených sil,“ píše se v analýze institutu. Podle jeho expertů je Putin schopný během šesti až deseti let postavit armádu dostatečně silnou na to, aby se mohl pokusit o útok na členské země NATO.
ČTĚTE TAKÉ: Jednota Ukrajiny se rozpadá. Kličko se pustil do Zelenského, může prý skončit jako Putin
Siwiera v rozhoru pro Nasz Dziennik tvrdí, že prognóza německých expertů je příliš optimistická. Země Aliance musejí být rychlejší a připravit armády tak, aby byly schopné Rusko od útoku nejen odradit, ale v případě konfliktu mu čelit. Delší doba přípravy zvyšuje podle Siwiera riziko války.
ČTĚTE DÁL: Záběry tvrdých bojů: Ukrajinci se chlubí západní technikou. Hovoří o pekelné kombinaci
Pokud se chce NATO vyhnout konfliktu, je nutné přijmout kratší dobu přípravy, a to tříletý horizont. Během této doby je nutné, aby si státy vytvořily dostatečný vojenský potenciál, který by Rusko od agrese odradil.
Ukrajinský bojovník exkluzivně: Chybí nám lidi. Pokud mladí nepůjdou, vezme si je válka sama
V předních liniích chybí obránci. Ukrajinská armáda nestíhá doplňovat prořídlé stavy na frontě a zvažuje změny v mobilizačním schématu. V některých jednotkách údajně skokově roste průměrný věk vojáků. „Rusko má odkud brát – může donutit další lidi, aby se chtě nechtě připojili do války. Případně je unesou přímo na frontu z nějakých okrajových oblastí. My to dělat nemůžeme,“ poznamenal Danylo, který společně s dalšími výsadkáři bojuje v Doněcké oblasti. Uznal, že se morálka v ukrajinské armádě potýká s problémy, třebaže odhodlání vyhrát válku zůstává. „Od ofenzívy jsme čekali více, je to škoda. Ale věříme, že zvítězíme nad okupanty,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.
Aby se ruské agresi předešlo, navrhuje německý institut postup o čtyřech bodech, uvádí web německé televize ZDF. Předně je nutné pokračovat v podpoře Ukrajiny, která může ruskou armádu nadále oslabovat. Nesmí se to však dít na úkor vlastních obranných schopností. Dále by Ukrajina měla být co nejdříve integrována do západních obranných struktur, protože vzhledem ke své geografické pozici má klíčový význam pro evropskou bezpečnost.
Za třetí musí být upraveny vztahy Spojených států a Evropy, aby nebyla nadále závislá na americké vojenské pomoci. Ruská vojenská produkce by se měla dalšími sankcemi a obchodními omezeními, zejména v technologické oblasti, oslabovat.
Za všech okolností je však podle německého institutu i Siwiera nutné začít jednat co nejdříve, protože pokud ruská válečná produkce překoná objem výroby NATO, bude velmi těžké ji dohnat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak je to v Rusku s rasismem?