Rusko nestojí o mír, zaznělo po jednání v Bruselu. Země oznámily nové balíky podpory pro Ukrajinu

Rusko nedává najevo, že by hodlalo svou agresi ukončit, konstatovali ministři obrany na pátečním jednání tzv. formátu Ramstein v Bruselu. Oznámili zároveň další balík vojenské pomoci Ukrajině, která se již čtvrtým rokem brání ruské agresi. Jednání se účastnil i zástupce USA, zatímco jeho kolega jedná v Rusku o možné mírové dohodě. Evropa ale zůstává podle slov jednotlivých ministrů k vývoji těchto jednání o míru skeptická.

V Bruselu se v pátek sešlo přes 40 zemí ve formátu Ramstein, aby jednaly o posílení vojenské podpory Ukrajiny. Podle britského ministra obrany byla v pátek Ukrajině poskytnuta nová vojenská pomoc ve výši více než 21 miliard eur (přibližně 527 miliard korun).​ Jde tak o rekordní příspěvek na pomoc Ukrajině.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry hry na kočku a myš. Ukrajinci ukázali video tvrdého úderu na ruské okupanty

Britský ministr obrany John Healey uvedl, že na základě jednání se spojenecké země zavázaly poskytnout Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši více než 21 miliard eur, což představuje „rekordní navýšení vojenských prostředků“, informoval deník The Guardian.

Healey zároveň dodal, že Spojené království rovněž pokračuje ve své podpoře. Jen v letošním roce chce na vojenskou podporu Ukrajiny vynaložit celkem 4,5 miliardy liber (132 miliard korun).

Měsíc po odmítnutí míru Ruskem

„Dnes je to měsíc ode dne, kdy Rusko odmítlo mírovou dohodu prezidenta Trumpa. Putin řekl, že chce mír, ale odmítl úplné příměří. Putin řekl, že chce mír, ale nadále protahuje a zdržuje jednání. Putin řekl, že chce mír, ale jeho síly nadále ostřelují Ukrajinu, a to jak vojenské, tak civilní cíle,“ vyčetl britský ministr.

Novou podporu Ukrajiny oznámilo také Německo. Podle jeho ministra obrany Borise Pistoria poskytnou Němci do roku 2029 vedle již přislíbené pomoci více než 11 miliard eur (275 miliard korun), informovala BBC.  „Zajistíme, aby Ukrajina i nadále využívala naší společné vojenské podpory. Rusko musí pochopit, že Ukrajina je schopna pokračovat v boji, a my ji budeme podporovat,“ cituje Pistoria CNN.

„Finanční prostředky budou určeny na opravy a údržbu vozidel a vybavení, jakož i radarových systémů, protitankových min a stovek tisíc bezpilotních letounů,“ napsal na síť X ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov.

Pistorius: Uvidíme, co se stane s podporou USA

V Bruselu chyběl zástupce USA – americký ministr obrany Pete Hegseth se připojil pouze přes videohovor.

Na dotaz novinářů, zda to neoslabuje roli Ameriky v pomoci Ukrajině, odpověděl německý ministr obrany Boris Pistorius vyhýbavě: „V nadcházejících týdnech uvidíme, co se stane s účastí a podporou USA,“ řekl. Zdůraznil zároveň, že Evropa by měla „převzít větší odpovědnost“, píše BBC.

Právě za přebírání odpovědnosti evropskými státy poděkoval ministrům jejich ukrajinský protějšek Umerov, který se schůzky také zúčastnil. I tak jsou však podle něj USA „hlavním partnerem“ Ukrajiny.

Další člen americké administrativy Steve Witkoff se přitom aktuálně jedná v Petrohradu v souvislosti s pokračujícím úsilím o příměří. Prozatím se podle agentury AP setkal s Putinovým vyslancem Kirillem Dmitrijevem, jak ukázaly záběry zveřejněné ruskými médii.

Doufám, že se k tomuto tématu později vyjádří američtí kolegové, okomentoval jednání s Ruskem Umerov.

Rusko nedělá kroky k míru, zní od ministrů

Po jednání zároveň konstatoval, že Rusko „zvyšuje svou produkci“ zbraní, a nezdá se proto, že by ochotně směřovalo k mírové dohodě.

Stejný postoj vyjádřil i německý ministr obrany. „Vzhledem k pokračující agresi Ruska vůči Ukrajině musíme připustit, že mír na Ukrajině se zdá být v nejbližší budoucnosti nedosažitelný,“ řekl novinářům Pistorius.

Rusko zároveň na Ukrajinu denně útočí stovkami různých raket, uvedl. Ukrajinci proto podle jeho slov pracují na nových systémech, které si poradí se všemi různými typy vzdušných zbraní, od balistických až po bezpilotní letouny.

Na otázku, zda by Německo mohlo Ukrajině poskytnout další systémy protivzdušné obrany Patriot, odpověděl Pistorius odmítavě – samo momentálně čeká na dodávku těchto systémů, natož aby je mohlo dodat Ukrajině, informuje The Guardian.

Aktuální stav jednání o míru

Před týdnem nejvyšší americký diplomat Marco Rubio prohlásil, že se dozví, zda Vladimir Putin myslí příměří a mír na Ukrajině vážně, „v řádu týdnů, nikoli měsíců“, napsala BBC.

Rusko i Ukrajina nicméně v posledních týdnech vystupňovaly své útoky, a to navzdory pokusům o sblížení a dohodu. Minulý měsíc Ukrajina uvedla, že je připravena přijmout návrh USA na počáteční 30denní příměří, ale Rusko se dosud nerozhodlo.

O několik týdnů později byly po třídenních jednáních v Saúdské Arábii uzavřeny samostatné dohody – jedna mezi USA a Ruskem a druhá mezi USA a Ukrajinou – jejichž cílem bylo podle BBC pozastavit některé boje. Země se dohodly na zastavení útoků v Černém moři a na energetickou infrastrukturu. Kreml však vydal třetí dokument, který zaváděl podmínky, jež se v původním dokumentu neobjevily – včetně výhrad ohledně toho, kdy bude příměří realizováno.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pomoc psychologa potřebuje drtivá většina Ukrajinců. Nejhůře jsou na tom zajatci, zaznělo v podcastu SPÁLENÁ ZEMĚ

Tagy: